Jsou detoxikační diety bezpečné?

Co znamená detoxikační dieta

Název detoxikace zní konejšivě – každý ví, že něco toxické je pro nás škodlivé. Navíc, tyto detoxikační diety vám doporučují jíst přírodní potraviny a zahrnují hodně vody a zeleniny – vy víte, že všechny tyto věci jsou pro vás dobré. Slyšeli jste o celebritách, které jsou na detoxikačních dietách a lidé, kteří absolvují protidrogové nebo protialkoholní léčení, i to se nazývá detoxikace. Takže, není tedy detoxikační dieta dobrá volba?

Ne tak docela. Stejně jako mnoho jiných výstřelků stravy, detoxikační diety mohou mít škodlivé vedlejší účinky, a to zejména pro dospívající.

Toxin je chemická látka nebo jed, který jak známo má škodlivé účinky na tělo. Toxiny mohou pocházet z potravy nebo vody, z chemických látek používaných při růstu nebo zpracování potravin, a to i ze vzduchu, který dýcháme. Naše těla zpracovávají tyto toxiny přes orgány, jako jsou játra a ledviny a zbavují se jejich ve formě potu, moči a stolice.

I když teorie detoxikační stravy nebyla vědecky prokázána, lidé, kteří ji podporují věří, že toxiny se ne vždy správně odplaví z těla při vylučování. Podle nich toxiny zůstávají v našem zažívacím systému či lymfě a také v naší kůži a vlasech. Způsobují problémy, jako je únava, bolesti hlavy a nevolnost.

Základní myšlenkou detoxikace je vzdát se dočasně určitých druhů potravin, o nichž se předpokládá, že obsahují toxiny. Cílem je očistit a zbavit tělo všech “špatných” věcí. Ale pravda je, že lidské tělo je navrženo tak, aby se detoxikovalo samy.

Detoxikační diety se liší. Většina z nich nabízí urychlenou verzi. Znamená to vzdát se jídla na pár dní a pak postupně znovuzavedení některých potravin do stravy. Mnoho z těchto detox také vybízí k střevní sprše nebo klystýru, aby se vyčistilo tlusté střevo. (Klystýr vyplachuje konečník a tlusté střevo vodou.) Ostatní detoxikační programy doporučují užívat speciální čaje nebo doplňky na pomoc v procesu “čištění”.

Existuje mnoho tvrzení o tom, co detoxikační strava dokáže, od prevence a léčby nemocí, dodá lidem více energie nebo koncentraci. Samozřejmě, jíst stravu s nižším obsahem tuku a vyšším obsahem vlákniny může pomoci hodně lidem cítit se zdravější. Ale lidé, kteří podporují detoxikační diety tvrdí, že je to způsob na odstranění toxinů. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že tyto detoxikační diety pomáhají zbavit tělo toxinů rychleji, nebo že odstraněním toxinů budete zdravější a energický člověk.

Na co si třeba dát pozor

Detoxikační diety údajně pomáhají “vyčistit systém”, mnoho lidí si myslí, že budou hubnout, pokud se pokusí o tyto diety.

Zde je pravda:

  • Detoxikační diety není nutná teenagerům. Normální dospívající člověk potřebuje mnoho výživných dobrot, kalorií a bílkovin na podporu rychlého růstu a rozvoje. V tomto případě diety, které zahrnují půst a přísné omezení jídla, nejsou dobrý nápad. Pro teenagery, kteří se podílejí na sportovních a pohybových aktivitách, které vyžadují dostatek jídla a takový půst jim neposkytuje dostatečné palivo a podporu na výkon, mohou být detoxikační diety obzvláště riskantní.
  • Detoxikační diety se nedoporučují při změněném zdravotním stavu. Detoxikace se nedoporučuje se pro lidi s cukrovkou, srdečními chorobami, nebo jinými chronickými onemocněními. Vyhněte se detoxikační dietě pokud jste těhotná, nebo máte poruchu příjmu potravy.
  • Detoxikační diety mohou být návykové. Je to proto, že při nejeden a používání klystýru vzniká určitý pocit euforie, který je podobný jako zažívají lidé z nikotinu nebo alkoholu. To se může stát nebezpečnou závislostí, která vede ke zdravotním problémům, včetně závažných poruch příjmu potravy, srdečních problémů a dokonce i smrti.
  • Detoxikační přípravky mohou mít vedlejší účinky. Mnoho doplňků používaných při detoxikačních dietách jsou vlastně laxativa a ty jsou navrženy tak, aby si lidé častěji “přihlíželi”, což nemusí být vždy příjemné. Projímavé doplňky nejsou dobrý nápad, protože mohou způsobit dehydrataci, minerální nerovnováhu a problémy s trávicím ústrojím.
  • Detoxikační diety nepomáhají zbavit se tuku. Lidé, kteří rychle ztratí kila po dobu několika dní, ale většina z toho bude voda a svalovina, získají po ukončení detoxikačního programu svou původní váhu zpět.
  • Detoxikační diety jsou pouze pro krátkodobé účely. Kromě způsobení dalších zdravotních problémů, půst po delší dobu může zpomalit metabolismus člověka, takže je těžší udržet si stálou váhu, nebo později zhubnout.
  • Jezte správně a vaše tělo se postará o všechno. Samozřejmě, že je to skvělý nápad, jíst hodně ovoce a zeleniny, získat spoustu vlákniny a pít vodu. Ale také je třeba se ujistit, zda máte všechny živiny, které potřebujete iz jiných potravin, včetně bílkovin (ze zdrojů, jako jsou libové maso, ryby, vejce a fazole) a vápníku (z potravin, s nízkým obsahem tuku nebo nízkotučných mléčných výrobků ).
  • Lidské tělo je navrženo tak, aby se čistilo samo. Můžete si pomoci užíváním množství zdravých potravin. Pokud máte otázky týkající se detoxikačních diet nebo obavy ze své hmotnosti, poraďte se se svým lékařem nebo registrovaným dietologem.