Jaké výhody přináší indukční varná deska?

Renovujete kuchyni? Kromě parádních obkladů a světoznámých značek spotřebičů či kuchyňských studií nezapomeňte hlavně na kvalitní varnou desku. Právě na ní vznikají zázraky v podobě výborného domácího jídla.

Je to Paní Varná deska

Indukční varná deska přináší jen samé výhody. Pokud jste se s ní dosud nesetkali, seznamte se.

Šetří čas a peníze. Proč? I když si při její koupi budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, nikdy neprohloupíte. Vyzkoušeli jsme vaření na plynové a elektrické varné desce a zjistili jsme, v čem oproti indukční zaostávaly. Nyní se podívejte na rozdíly:

Plynová deska – náročná údržba i riziko popálení

K plynové potřebujete samozřejmě přívod plynu a navíc hrozí riziko popálení, požáru, a tak dále. Jinak řečeno – kde je oheň, tam je třeba mít se vždy na pozoru. Proto i když vaříte, nikdy neopouštějte své domovy a mějte své hrnce vždy na očích. Při tomto typu nelze nezmínit zdlouhavé čištění, ba až drhnutí varných komponentů. Aby varná deska vypadala vždy jako nová, je třeba vynaložit velmi mnoho úsilí, které samozřejmě zabírá i dost času. A ten si přece umíme užívat i lépe. Co vy na to?

Vaření na elektrice je zdlouhavé

Na rozdíl od plynové varné desky, tak ta elektrická je již přívětivější, co se údržby týče. Stačí přetřít vlhčeným ubrouskem a deska je čistá. Její nevýhody jsou, že jí trvá déle, než se pořádně rozehřeje a i naopak – dokud zcela nevychladne. Hrozí zde riziko popálení, pokud nebudete pozorní. Kromě toho, jelikož je elektrická, již z názvu vyplývá, bude značně “ujídat” z vaší spotřeby energie.

Indukční varná deska může všechny ostatní strčit do kapsy, protože je velmi úsporná, nevytváří ani elektromagnetické záření a pracuje skutečně velmi rychle.

Indukce a její princip

Indukční varná deska pracuje na principu cívky, která ohřívá dno nádoby a celý hrnec – ne varnou desku. Proto i když skončíte s vařením a vypnete ji, nehrozí riziko většího popálení. Vychladne velmi rychle a stejně rychle s ní ohřejete cokoliv, na co si pomyslíte. Funkce regulace teploty má tu výhodu, že si přesně nastavíte sílu ohřevu, a proto už nikdy nic nepřipálíte. Už žádné zdlouhavé čekání.

Manipulaci zvládne každý

Nemusíte být obzvláště zruční, abyste zvládli její obsluhu. Indukční varná deska se zapíná jedním hlavním knoflíkem a s tím se i vypíná. Kromě toho na displeji nastavíte teplotu té desky, kterou právě potřebujete a se symboly plus a mínus pouze regulujete teplotu. Další výhodou je, že obsahuje i dětský zámek.

Pokud jste slyšeli o tom, že na indukční varnou desku nemůže jít každý hrnec, je to pravda. Nemějte z toho strach. Obvykle to zjistíte velmi jednoduše. Přiložením magnetu se přesvědčíte, zda jsou hrnec nebo pánev vhodné pro vaření na této desce. Pokud se magnet udrží, je to dobrá zpráva. V opačném případě cívka nedokáže ohřívat tento nesprávný typ hrnce.