Jaké ruční nářadí má mít správný kutil?

Jako správní kutilové byste měli mít po ruce alespoň základní seznam ručního nářadí, se kterým hravě opravíte drobné nedostatky v domácnosti. Nikdy totiž nevíte, co se poškodí. Je pak špatné zjistit, že právě nemáte po ruce vhodné kladívko, či kleště. V tomto článku se dozvíte, jaké ruční nářadí má mít doma pro případ potřeby každý pořádný chlap.

Kladivo – základní ruční nářadí

Základem je kladivo. Jde o ruční nářadí, se kterým dokážete opravit celou řadu věcí, včetně vystupujících hřebíků apod. Kromě toho se vám hodí v okamžiku, kdy si manželka domů přinese nový obraz a bude ho chtít zavěsit. Díky kladívku a hřebíku jí uděláte radost během pár vteřin.

Kleště v různých variantách

Dalšími potřebnými pomůckami jsou určitě kombinačky a klasické kleště. Nemusí se jednat o žádné profesionální nářadí, i s obyčejnými kombinačkami toho uděláte hodně, přitom vám klidně vydrží několik let.

Kromě kombinaček lze doporučit stříhací kleště, lidově nazývané štípačky. S nimi dokážete hravě přestřihnout silnější drát, na který již kombinačky jednoduše nestačí.

Nezapomeňte na sadu šroubováků 

Je vhodné mít doma sadu šroubováků. Existuje jich celá řada. Ať už co se týče velikostí, či tvarů. Každý kutil zná rozdíl mezi plochým a křížovým šroubovákem.
Je otázkou, na kolik oba typy v domácnosti využijete. V každém případě doporučujeme pořídit si spíše celou sadu šroubováků. Moderní produkty mají nastavitelné koncovky, takže je jednoduše podle potřeby vyměníte. Koncovek v kupovaných sadách bývá obvykle 6. To je pro účely běžného amatérského řemeslníka zcela dostačující.

Do dílny patří i pilky a klíče

Pokud máte doma dílnu, ve které čas od času vyrábíte nějaký kus nábytku, je nutné přistupovat i k řezání materiálů. Na to se nejlépe hodí pilky na dřevo a železo.

Důležité je, aby měly dostatečně pevnou a stabilní rukojeť. Kvalitu práce zajistí jedině ostrá čepel.

Na koncovou úpravu řezaného materiálu je praktické si pořídit pilník, případně brusný papír na opracování a uhlazení dřeva.

Někdy je třeba dotáhnout šrouby. Pro tento účel poslouží klíče. Ideální je typ klíčů, které lze používat oboustranně, stačí přepnout směr otáčení.

Jak se vyhnout složitému nákupu

Jak vidno, i základní seznam nářadí obsahuje spolu dost věcí. Abyste na nic nezapomněli, lze zakoupit tašku na nářadí, která obsahuje téměř vše potřebné. A pokud ne, stačí už jen dokoupit zbytek.