Jaké léčivé účinky má Echinacea purpurea?

Echinacea purpurea je velmi prospěšná bylina používaná lidmi stále více po celém světě. Tato rostlina byla známa především u indiánských kmenů v oblastech Severní Ameriky. Nazývali ji i květem prérie a nejznámějších druhů echinacei bylo přibližně deset. Její účinky pro zdraví se začaly celosvětově naplno využívat až mnohem později.

Echinacea je rostlina, která se pěstuje v zahradách a parcích víceméně jako okrasná květina. Dosahuje výšky 1 až 1,5 metru a květiny patří do čeledi hvězdicovitých rostlin. Nejběžnější druhy mají dlouhé fialové a růžové lupeny, které vyrůstají ze středového kužele posetého malými hnědými trubkami. Na sběr se používá kořen i celá rostlina.

Účinky echinacei

Echinacea patří k významným zdrojům antioxidantů, vitamínu C, beta karotenu, flavonoidů, selenu a zinku. Podporuje tak celkové zdraví lidského těla, dodává energii a působí proti celkové únavě. Je nejčastěji používanou rostlinou na světě, díky níž se podporuje zdraví jako celek. Pomáhá při prevenci a léčbě nachlazení, infekcí a chřipce.

Výborná imunita

Tato rostlina dokáže mít pravidelným užíváním velmi silný vliv na imunitní systém a schopnost organismu fungovat bez sezónních zdravotních problémů.

Použití

Výživové doplňky, v nichž je echinacea zastoupena, jsou dostupné v mnoha podobách. Typický způsob užívání echinacei je v podobě čajů. Sušená rostlina dlouho vydrží a lze z ní připravit kromě klasického čaje i různé maceráty a tinkturu. Stačí nechat hrst sušené echinacei louhovat v lihu několik týdnů a potom hotovou směs přecedit přes plátno. Touto tinkturou lze potírat například křečové žíly, různá problematická místa na kůži nebo přidat pár kapek do malého množství tuku, nejlépe do kokosového másla. Vznikne tak docela efektivní a navíc i příjemně voňavá léčiva mastička. Pozor při užívání by si měly dávat těhotné a kojící matky, a také alergici.