Jaké léčivé bylinky si můžeme nasbírat na konci léta?

Využijte teplé dny na konci léta například i na sběr bylinek, které jsou v tomto období ideální na sbírání a sušení; dobře vám pak poslouží až do dalšího léta. Z množství bylinek vám poradíme alespoň ty nejběžnější, které určitě umíte využít. Nezapomínejte všechny bylinky sušit na dobře větraném místě, nikdy ne na přímém slunci.

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata, nebo také jitrocel kopinatý, je mimořádně oblíbená bylinka schopná léčit i rány včetně hnisavých ran. Pomoci vám může i po operacích, při špatně se hojících ranách nebo v případě, že vám samovstřebávací stehy zarostly a nechtějí ven. Mnoha lidem už pomohl i při hnisání palců v důsledku zarůstajícího nehtu.

Sbírat můžete listy, které hned použijete nebo z nich připravíte čaj. V případě, že chcete čaj, listy bez stopek sušte při teplotě přesně 50 °C, nebo přímo na ránu přikládejte čerstvé listy. Správně sušíte jitrocel tehdy, když jsou listy zbarvené do zelena nebo jemně do hněda. Pokud jsou do černa, už je nemůžete použít.

Jahoda 

Obyčejná jahoda nabízí více než jen šťavnaté plody – od června až do konce srpna můžete sbírat listy, které vám pomohou například proti průjmu a zaženou záněty různého původu. Léčit se takto dají i močové cesty. Udělejte si z listů teplý čaj a popíjejte.

Přeslička rolní

Přesličku rolní (Equisetum arvense) stíháte sbírat do konce září, přičemž se sbírá zelená nať. Po sušení musí zůstat krásně zelená a křehká na dotek. Čaj pak používejte k zabránění kornatění stěn. Účinný je také při rozpouštění močových kamenů, a protože je močopudný, celkově umí pročistit močové ústrojí. Pokud vám rychle zplesniví, sušili jste přesličku špatně a zůstala tak znehodnocena.

Hluchavka bílá

Do konce září se vydejte sbírat hluchavku (Lamium album). Podobá se kopřivě, tak ji nezaměňte. Na začátku kvetení se sbírají cele vrcholky, jinak jen květy. Sušte nejvíce do 40 °C a tuto hranici nepřekračujte. Co se týče účinků, působí močopudně, účinně uvolňuje hleny, umí snížit krevní tlak a díky protizánětlivým účinkům si poradí i se zánětem vaječníků.

Řepík lékařský

Během srpna nasbíráte i řepík lékařský, přičemž se sbírá celá kvetoucí rostlinka i s dolními listy. Sušte při teplotě do 35 °C a čaj potom popíjejte při zánětech v ústech, trávicích problémech a přikládat jej můžete i na rány a popáleniny. Osvědčil se při onemocněních kloubů, ale i jako obklad na ekzémy a hnisavé vyrážky včetně akné.

Řebříček obecný

Od května do srpna je vhodný čas na sběr řebříčku, konkrétně jeho květů i s kouskem stonku ještě před rozkvětem. Sušte při teplotě maximálně 35 °C, a pak použijte na úpravu krevního tlaku, při léčbě různých poruch trávicího systému a také proti paradentóze. Pomůže při ranách na kůži i při problémech se žlučníkem.