Jaké disky na auto vybrat – plech nebo hliník?

Problém plechové versus hliníkové disky je jedním z nejčastějších, kterým se zabývají i ostřílení motoristé. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké výhody i nevýhody oba druhy skrývají? To vám prozradí následující řádky.

Lehčí hliníkové disky vítězí

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím rozhodování motoristy je hmotnost disků. Přestože se dnes již využívá ocel s nižší hmotností, stále v tomto ohledu vítězí hliníkové disky. Díky nižší hmotnosti se s hliníkovými disky zkracuje i brzdná dráha. Dokonce se s nimi dosahuje i lepšího reakčního času v případě elektronických zabezpečovacích systémů automobilu.

Úspora a delší životnost

Jednou z nesporných výhod menší váhy hliníkových disků je s tím spojený nižší valivý odpor. S tím se pojí i úspora paliva. Disky jsou bez svarů, takže se pneumatiky méně opotřebovávají. Chlazení a menší opotřebovávání brzd je zajištěno díky lepší tepelné vodivosti. Navíc hliník je silným materiálem a korozi odolává i po delší dobu.

Nenáročná údržba

Hliníkové disky s vhodným designem a tvarem se dají výrazně jednodušeji zbavovat nečistot a jsou méně náročné na celkovou údržbu. Nános štěrku nacházející se na vnitřní straně disku se vystříká mnohem snadněji než v případě plechového disku. Pokud se na vnitřní straně disku nachází silná vrstva špíny, způsobuje to jemné chvění, nevyváženost kola a s tím spojené namáhání mechanických částí řízení. Pokud mají kola i poklice, které se na plechové disky obvykle dávají, zvětší se prostor na ukládání sněhu a špíny.

Cena a oprava

Co se týče nákupní ceny a případných oprav, jsou na tom plechové disky výrazně lépe. Opravu plechových disků zvládnete pomocí kladiva a kombinaček i doma sami, zatímco s hliníkovými disky je obvykle nutné zajít do servisu, kde mají vyrovnávačky disků.