Jak zpevnit travnatou plochu?

Zpevnit travnatou plochu je možné hned několika způsoby. Použít lze například zatravňovací dlaždice či zpevňovací sítě.

Jak zpevnit travnatou plochu krok za krokem

Co jsou to zatravňovací dlaždice?

Zatravňovací dlaždice můžete koupit v plastové či betonové variantě. Nezakrývají celou plochu, ale prorůstá jimi trávník. Snadno s nimi zpevníte příjezdovou cestu, parkovací plochu nebo vytvoříte schody ve svahu. Plastové zatravňovací dlaždice jsou vyráběny z lehkého polyetylénu, vyznačují se UV ochranou a velkou životností.

Výhodou je rychlá pokládka, velmi nízká hmotnost a snadná manipulace. Tato dlažba zabrání nadměrnému vysychání trávníku, působí jako ochrana proti erozi svažitých ploch. Vybrat si můžete plastové rastry nebo panely se zámkem.

Vlastnosti zatravňovací dlažby

Betonové zatravňovací dlaždice patří mezi nejoblíbenější materiál na zpevnění cest v zahradě. Jsou cenově dostupné a mají vysokou nosnost. V betonových tvárnicích vám díky vsakování poroste méně bohatý trávník než v dlaždicích z plastu. Ty jsou velmi tenké a snadno splynou s prostředím a navíc nevsakují vodu.

Kdy zatravňovací dlaždice použít

Těžké dlaždice z betonu se používají na velmi namáhané plochy, například příjezdové či parkovací plochy u domu nebo místa pro zahradní nábytek či gril.
K vydláždění příjezdové cesty u domku pro běžné použití lze využít plastovou zatravňovací dlažbu. Tento typ dlažby lze položit i do nerovného terénu.

Zpevňující sítě

Pro zpevnění travnatých ploch v zahradě poslouží dobře také zpevňující síť. Jedná se o plně syntetický materiál, kterým snadno vyztužíme jakýkoliv typ povrchu, ať už jde o příjezdovou cestu či odstavnou plochu pro auta.

Vlastnosti zpevňující sítě

Zpevňující síť je velmi snadno tvarovatelná a práce s ní je zcela jednoduchá. Upravit ji do požadovaného rozměru není žádný problém.

Díky zelené barvě s příměsí hnědé má velmi přirozený vzhled a snadno zapadne do okolí. Síť je odolná vůči UV záření, ale i vůči hnilobě a působení mikroorganismů. Při styku se solí a chemikáliemi nereaguje.

Kdy použít zpevňující síť

Potřebujete vytvořit na trávě parkovací plochu snadno a rychle, bez námahy? Pak je ideální zpevňující síť, která nevyžaduje žádnou složitou manipulaci. Při její pokládce nemusíte řešit stavební povolení a další administrativu.

Síť jednoduše upevníte pomocí kotev, vy získáte okamžitě zpevněnou travnatou plochu pro okamžité použití. Hodí se na příjezdové cesty, parkoviště v zahradě a kolem domu.