Jak zmírnit těhotenské nevolnosti?

První tři měsíce bývají pro nastávající maminku náročné. Tělo se přizpůsobuje děťátku a s tím jsou spojeny i těhotenské nevolnosti. Uvědomuje si, že za pár měsíců, až porodí, se její život od základu změní. Řada maminek se těchto komplikací obává, protože už o tom hodně slyšely od kamarádek a příbuzných. Proč se tyto nevolnosti objevují zkraje těhotenství a jak jim předejít? Přinášíme pár tipů a triků, jak těhotenské nevolnosti zmírnit.

Co vše je potřeba, pokud chcete zmírnit těhotenské nevolnosti:

  • trpělivost
  • dobré stravovací návyky
  • dostatek času

Co způsobuje těhotenské nevolnosti

Podle statistik trpí těmito zdravotními problémy přibližně tři čtvrtiny žen, každá v jiné intenzitě. Zatímco u některých se vyskytnou jen okrajově, v jiných případech jde o nepříjemnou komplikaci. Sice není nebezpečná, ale také nijak nepřispívá k pohodě nastávající maminky.
Za tyto nevolnosti mohou především hormonální změny. Přesněji řečeno jde o hladinu hormonu HCG v krvi, která kulminuje zhruba mezi 8. až 10. týdnem těhotenství.

Jak předejít těhotenským nevolnostem

Hned po probuzení by žena měla zůstat ležet v posteli a zakousnout nějakou sušenku, aby si zvýšila hladinu cukru v krvi (pokud tedy není diabetička). Vstávat by měla pomalu, podle toho, jak se cítí.

Nedoporučují se prudké pohyby, kvůli závratím a ztrátě rovnováhy. Pak by měla v klidu snídat. Je dobré vyhnout se pokrmům tučným, příliš sladkým a mastným.

Co by měl obsahovat jídelníček

Těhotná žena by měla mít dostatečný přísun čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud čekáte dítě, dopřejte si během dne jídlo pětkrát nebo i vícekrát, ale jezte méně. Jídlo, které je příliš tučné, mastné, ostré a kořeněné, není vhodné, protože dráždí trávicí trakt, což může vést k nepříjemným těhotenským nevolnostem.

Budoucí maminky by měly také hodně odpočívat, aby načerpaly dostatek energie a sil. Ranní těhotenské nevolnosti, doprovázené zvracením, bývají vyčerpávající.

Je třeba nezapomínat na dostatečný pitný režim

Důležité je dodržovat pitný režim, ideální je pramenitá voda. Ovšem pozor na to, abyste nepily jen pramenitou vodu, to by bylo více na škodu, než k užitku. Těhotné ženy by měly hodně pít zejména tehdy, když hodně zvrací, aby předešly dehydrataci. Rozhodně není zdravé vyhýbat se nápojům jen proto, aby žena nemusela stále odbíhat na malou.

Tipy

Vyzkoušejte, co vám nejvíce vyhovuje, a klidně si to naservírujte na snídaně, i když jste to předtím nejedly.

Nechoďte nikam nalačno. Nejste nemocná, ale těhotná. Vaše nevolnosti mají příčiny v hormonálních změnách, ne v tom, že byste měly špatné trávení.

Nevstávejte ráno na poslední chvíli, vyhněte se stresu.

Jídlo pořádně rozžvýkejte a snězte klidně menší porci. Pak si dejte svačinu a jezte častěji, ale menší porce.
Pokud trpíte nevolnostmi, závratěmi, celkovou slabostí a vadí vám pachy, vyhýbejte se místům, kde je vydýchaný vzduch, pravidelně větrejte, neustále mějte po ruce láhev s čerstvou vodou.

V lékárně je možné dostat léky, které těhotenské nevolnosti potlačují, zeptejte se na ně svého ošetřujícího gynekologa.

Varování

Pokud v sobě nic neudržíte a zvracíte, dbejte na to, abyste měly alespoň dostatek tekutin. Při sebemenším podezření na blížící se dehydrataci okamžitě navštivte lékaře a upozorněte ho na to.