Jak zjistit správnou velikost prstenu?

V internetovém obchodě nám padne do oka prstýnek a zatoužíme si ho pořídit. Jenže nevíme, jakou velikost prstenu objednat. Velký prsten bude klouzat a hrozí, že ho ztratíme. Když bude prsten menší, v letních dnech ho ráno na prst sice navlékneme, ale večer půjde těžko sundat, protože v horkém počasí ruce otékají. Jak tedy zjistit velikost prstenu, který nám bude dobře sedět?
Co je třeba, pokud chcete zjistit správnou velikost prstenu:

  • provázek
  • šuplera
  • převodní tabulky
  • měřící kroužky

Provázek

Nejjednodušší pomůckou je obyčejný tenký provázek, ten je v každé domácnosti. Tím si omotejte prst, kde chcete prstýnek nosit. Je lepší, když je provázek spíše užší než volnější. V každém případě ale smyčku musíte přetáhnout přes klouby na prstu tam i zpět. Dávejte si na to pozor, zvláště pokud je máte silnější.

Posuvné měřítko

Možná máte doma starší prstýnek, který nosíte, je vám pohodlný, ale nevíte, jaká je jeho velikost. Dá se to změřit pomocí obyčejné šuplery, tedy posuvného měřidla. Kromě měřítka ještě budete potřebovat převodní tabulky, ale ty jsou na internetu běžně dostupné. Jakmile díky šupleře zjistíte vnitřní průměr prstenu, podíváte se v převodních tabulkách, jaká mu odpovídá velikost. Měření je nutné provádět s největší přesností a zaměřit se skutečně pouze na vnitřní průměr, aby nedošlo ke zkreslení výsledků.

Papírové kroužky

Kdo má doma tiskárnu, může si vytisknout takzvané měřicí kroužky a s nimi porovnávat velikost prstenu, který vám padne jako ulitý, ale neznáte jeho velikost. Prstýnek musíte přiložit přesně na střed a jakmile kroužek na papíře je celý uvnitř prstenu, již víte, jakou velikost potřebujete. Hlídejte si, aby byl prstýnek na kroužku skutečně rovnoměrně umístěný a aby mezi prstýnkem a předtištěným velikostním vzorem nebyla žádná mezera.
Další alternativa jak určit a zjistit velikost prstenu

Máte dost času, s koupí nespěcháte. Šupleru nevlastníte a bojíte se, že velikost určíte špatně? V takovém případě se zkuste informovat, zda vám internetový obchod může zaslat zdarma plastové měřítko.

Jde o nastavitelný kroužek, který nasadíte na prst a utáhnete tak, aby napodobil prsten. Pak zjistíte, jakou velikost potřebujete objednat.

Tipy

Pozor na masivní prsteny, mohou dělat problémy zejména v letních horkých dnech při sundavání, někdy se špatně protahují přes klouby, zejména u lidí, kteří je mají výrazné.

Při měření pomocí provázku nepoužívejte ani příliš tenký, ani silný materiál, který pruží – je zcela nevhodný, protože zkreslí výsledek.