Jak zhubnout v posteli

Pokud se vám podaří spát zhruba doporučených osm hodin za noc bez ohledu na to, zda jste šli spát o 9-té večer nebo 2-hej ráno všechno bude v pořádku, že? Ne tak úplně. Podle nejnovějších studií, klíčem k udržení štíhlé linie je konzistentní čas kdy jdete spát a kdy se vzbudíte.

Výzkumníci studovali aktivity a spánkové návyky 330 žen během několika týdnů a hledali vztah mezi jejich spánkovým chováním a složením těla. Zjistili toto: Ženy, u kterých čas pro spánek a probouzení se pohybovaly v rozmezí max. 1 hodiny každý den, měli významně nižší hladinu tělesného tuku v porovnání s těmi, u kterých se tento čas lišil o více než 90 minut.
“Byli jsme překvapeni, že hladinu tělesného tuku je možné předpovědět lépe na základě důslednosti spánkových návyků než trvání spánku samotného,” říkají výzkumníci.

Neznamená to ale, že pouze pár konzistentních hodin spánku stačí. Záleží také na délce spánku: Studie také ukázala propojení mezi spánkem trvajícím méně než šest a půl hodiny nebo více než osm a půl hodiny a vyšším podílem tělesného tuku.

Proč tedy tak sleze na konzistenci? Může to souviset se změnou ve fyziologii, ale i se zažívají více stresů, chaotickým životem. Jinými slovy, pokud nedokážete chodit spát ve stejnou dobu, může to být příznakem příliš nabitého programu, který je plný nezdravých činností.

Další poznámka: Váš spánek musí být kvalitní spánek. Přehazování se ze strany na stranu Vám nepomůže. Bylo prokázáno, že účastníci studie s lepší kvalitou spánku měli nižší hladinu tělesného tuku.