Jak zachránit smazaná data?

Za určitých okolností je možné smazaná data získat zpět. Pokud omylem smažete ve svém počítači nějaký soubor, nepropadejte panice. Tedy pokud jste ho nepřepsali jinými daty. Smazaný soubor totiž není z diskového prostoru hned odstraněn, fyzicky se nachází na disku a je tedy možné ho ještě zachránit a dostat zpět.

Co potřebujete, pokud chcete zachránit smazaná data:

  • software
  • externí hdd

Obvykle platí, že smazaný soubor je po nějaké době částečně či zcela přepsán jiným souborem. Proto zajistěte záchranu smazaného souboru co nejdříve. Zápisem každého nového souboru vaše šance klesají.

Při záchraně dat máte prakticky na výběr dvě možnosti. Návštěvu speciálního obchodu, který se záchranou dat zabývá, nebo to zkusit svépomocí. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, pak je vhodné si zapůjčit externí harddisk a nainstalovat si program na záchranu dat.
To je první a nejzákladnější krok, když chcete zachránit smazaná data. Tedy hned poté, co přestanete přesouvat, kopírovat či mazat jiná data ve svém počítači.

Programy na záchranu smazaných dat

Chcete-li zachránit smazaná data, tak můžete použít nějaký program. Může to být Bad CD / DVD Reader, SoftPerfect File Recovery nebo PC Inspector File Recovery. Některé z programů slouží jen k obnově dat z poškozených nebo nečitelných CD a DVD disků.

Pro obnovení souborů stačí jen vložit nečitelné optické médium do mechaniky.

Po instalaci potřebného softwaru provedete scan zvoleného pevného disku a vyberete místo, kam má být odstraněný soubor uložen. Raději ho uložte na zapůjčený externí harddisk.

Varování!

Záchrana dat musí proběhnout co nejrychleji. Každý nový soubor může potřebná data na disku přepsat. Proto k ukládání nových dat používejte i externí pevný disk.  Nezapomeňte také příště uchovávat vaše citlivé údaje na PC na bezpečnější místo.