Jak zabránit přepracování a úplnému vyčerpání?

Jednou za čas nastane v našem životě období, kdy jsme stále psychicky nebo fyzicky vytíženi, kdy se nemůžeme jednoduše zastavit, protože máme pocit, že by nám ujel vlak. Cítíme se, jako bychom si nemohli odpočinout, protože povinností by stále přibývalo. Začneme spát nepravidelně, někdy máme křeče v žaludku, nemáme žádnou náladu a stále pracujeme. Může se to skončit srdečním selháním, arytmií nebo infarktem. Jak postupovat, abychom při intenzivní práci mohli zabránit přepracování a nezničili si tak zdraví?

Doporučení, jak zabránit přepracování a vyčerpání

Každý den musíte alespoň 20 minut relaxovat

I když to považujete za ztrátu času, odpočívejte alespoň 20 minut denně tak, že nic neděláte. Jen si lehněte a podívejte se z okna, nebo zavřete oči a chvíli spěte. Je velmi příjemné si položit čajové sáčky heřmánku na oční víčka. Chladí a částečně pomáhají od pocitu očního tlaku.

Realistické plány

Chcete-li zabránit přepracování, nenakládejte si toho na sebe příliš mnoho. Možná jste typ, který si dělá velké plány, které ale samozřejmě nemůžete udělat včas.

Pokuste se opravdu přemýšlet, jestli to zvládnete. Je mnohem efektivnější přiřadit si méně úloh. Pokud uděláte nějaké úkoly před plánovaným termínem, budete ještě spokojenější.

Pravidelný spánek

Spánek je nejdůležitější regenerační proces pro tělo. Jděte spát dříve a nechte zbytek vašich povinností na další den dříve, než budete ponocovat dlouho a pak ještě muset vstávat brzo (protože vstát později prostě nemůžete).

Nemůžete stíhat všechno, ale zdraví je prvořadé. Počet hodin spánku, který považujete za vhodný, je individuální, takže záleží na vás, jak si to určíte. Je však zdravější, aby tělo spalo a pravidelně se probouzelo za stejný počet hodin.

Nezapomeňte na sebe

Navzdory velké pracovní zátěži nebo psychickému zatížení si vezměte čas pro sebe. Přečtěte si knihu každý večer, napište básně, kopejte si na zahradě, fotografujte nebo jděte se psem na procházku. Vše, co vás nějakým způsobem naplní, musí mít místo ve vašem denním rozvrhu.

Sport

Zabránit přepracování můžete efektivně i sportem. Někdo může řadit sport do bodu 4, ale pro někoho to je vynucený prostředek na to, aby nepřibral. Ať už to je jak chce, sport je důležitý pro vaši psychiku.

Pomůže vám to, protože:

a) přestanete přemýšlet o svých starostech,
b) že vaše tělo udržujete ve fyzické kondici,
c) v neposlední řadě jsou sportem uvolněné hormony, které vám dodávají optimismus a radost, které vám chyběly.