Jak využívat česnek pro optimální zdraví?

Česnek je velmi hojně používána zelenina se specifickou vůní a chutí, nemusíte jej však používat pouze na topinky, či do placek. Využijte ohromné ​​léčivé účinky česneku a zbavte se řady neduhů. Pravidelná konzumace česneku působí i jako prevence velkého množství onemocnění. V následujícím článku se dozvíte, jak využívat česnek ve prospěch vašeho zdraví.

Proč bychom měli využívat česnek

Česnek obsahuje vitaminy A, C a E a vitaminy skupiny B, dále vápník, draslík, železo, fosfor a další minerály. Také v něm stejně jako v cibuli najdeme látku alicin, která mimo jiné slouží jako přírodní antibiotikum, brání vzniku krevních sraženin a pomáhá snižovat krevní tlak.
Česnek slouží k léčbě i prevenci chřipky a nachlazení, zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje látkovou výměnu, pomáhá hojit rány, snižuje riziko rakoviny, působí proti nadýmání, proti kornatění tepen, čistí cévy, prospívá srdci a při cukrovce, pomáhá při střevních a žaludečních potížích.

Každodenní konzumace alespoň 1 stroužku česneku výrazně zlepší funkci imunitního systému a může snížit délku nachlazení až o 61%! Pravidelná konzumace pomáhá předcházet infarktu.

Jak využívat česnek proti chřipce a nachlazení

Česnekový čaj

Česnekový čaj vám pomůže při bolestech v krku, při zánětech močových cest a ledvin a dalších bakteriálních, virových i plísňových infekcích. Tři stroužky česneku prolisujeme, zalijeme 250 ml vroucí vody a krátce vyluhuje. Čaj dochutíme medem a citrónem a užíváme ho 3x denně.

Česnekový sirup

Stačí smíchat lžíci medu s jedním prolisovaným stroužkem česneku, směs necháme chvíli odstát a můžeme užívat (alespoň 3x denně). Česnekový sirup zvyšuje imunitu, pomáhá zejména proti bolesti v krku, kašli, slouží i jako prevence před nachlazením a infekcemi.

Další možnost přípravy česnekového sirupu je taková, že smícháme 8 prolisovaných stroužků česneku s hrnkem jablečného octa a hrnkem medu. Směs pořádně promixujeme a v uzavíratelné sklenici uložíme na 5 dní do chladničky. Potom užíváme 2 čajové lžičky rozpuštěné a dobře rozmíchané ve sklenici vody, sirup pijeme nalačno každé ráno.

Jak využívat česnek zvenku

Bolest zubů

Jelikož má česnek antibiotické a protizánětlivé účinky, můžeme ho použít i na zmírnění bolesti zubů. Smícháme prolisovaný stroužek česneku se špetkou soli a pepře a směs naneseme na bolestivé místo. Opakujeme několik dní.

Bradavice

Plátek česneku aplikujeme přímo na bradavici, okraje bradavice potřeme trochou olivového oleje, místo převážeme gázou a necháme působit asi 2 hodiny. Opakujeme několik dní, dokud bradavice neodpadne.
Bolest v krku, angína , bolest dásní a afty

Stačí cucat stroužek česneku 3x denně během několika dní.

Další tipy, jak využívat česnek pro optimální zdraví

  • Léčivo alicin se uvolňuje pouze tehdy, pokud je česnek rozdrcený, nebo nakrájený v syrovém stavu.
  • Chcete se zbavit zápachu z úst po konzumaci česneku? Pomůže, pokud se napijete mléka, sníte pár kostek čokolády nebo žvýkejte listovou zeleninu, kávové zrnko, petrželku nebo mátu peprnou.
  • Pokud česnek před přiložením na bradavici naložíte na 2-3 dny do octa, jeho účinky budou ještě silnější.

Upozornění

  • Pokud trpíte vředovými chorobami či střevními kolikami, poraďte se o užívání česneku s vaším ošetřujícím lékařem. Pokud máte nízký krevní tlak, neužívejte více než 3 stroužky česneku denně.
  • V nižším množství česnek pomáhá proti nadýmání, ale při spotřebě nad dva gramy může naopak nadýmání způsobovat.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.