Jak využít působení barev?

Působení barev na člověka a jejich vliv na lidský organismus není dosud zcela prokazatelný. Výsledky výzkumů jsou nejednotné. Nicméně některé zdroje připouštějí možné ovlivnění psychiky i některých fyziologických funkcí (krevní tlak, tepová frekvence, subjektivní pocit teploty, a další). S významy, které barvám přisuzujeme, pracují zejména návrháři interiérů. V alternativní medicíně se využívají barvy na léčení různých neduhů. V následujícím článku se dočtete něco málo o barvách, které nás obklopují a jak na nás možná působí.

Pro působení barev je třeba znát základní rozdělení barev

Barvy se obecně rozdělují na teplé a studené. Mezi studené barvy řadíme odstíny modré, fialové a zelené. Tyto barvy nás prý zklidňují a uspávají. Jsou jasnější při nízkých hodnotách světla. Teplé barvy jsou odstíny červené, žluté, oranžové. Údajně podněcují fyzickou a psychickou aktivitu.
Při silném osvětlení se zdají být jasnější. Bílá je barva se řadí mezi neutrální, člověk při ní nemá zvýšenou chuť na aktivitu, ale zároveň na něj ani nepůsobí enormně uklidňujícím dojmem, obecně se považuje za univerzální barvu, kterou pak dotváříme doplňky a detaily z řad barev studených nebo teplých.

Jakou barvu je vhodné zvolit do interiéru

Při výběru barvy hraje významnou roli způsob využití prostoru, a co vlastně chceme barevným řešením dosáhnout (když chceme, aby působení barev vytvořilo klidné prostředí, pocit bezpečí, vyrovnaný vzhled). Neméně důležité jsou sytost a kontrast barev.

Syté tóny se hodí do prostoru s nižší hladinou hluku, kde je doba pobytu osob krátká a v malé míře se uplatňuje čich a hmat.

Odstíny s malou sytostí využijete v prostorách s opačnou charakteristikou. Tedy v místnostech kde se zdržujete během dne nejvíce a ve vysoké míře využíváte hmat a čich. Vysoká sytost zmenšuje prostor, to znamená, že čím sytější barvu zvolíte, tím menší plochu by měla zabírat.

Obecná pravidla pro malování stěn pro působení barev

Kombinace barvy stejného nebo jen mírně odlišného tónu působí harmonicky, ale občas nudně. Efekt protikladných barev je výrazný, ale někde může působit rušivě. Velké plochy by měly být neutrální, výrazné barvy volte jako doplněk. Pokud zvolíte velké plochy jako výrazné, jsou sice efektní a upoutají pozornost, ale po nějaké době působí znepokojivě a dráždí.

Výrazné kontrastní barvy stěn jsou vhodné do velkých místností s malým množstvím nábytku. Tmavé barvy ubírají světlo a opticky zmenšují prostor. Barvy, zastoupené v přírodě, zklidňují a pozitivně působí na psychiku (např. zeleně vymalovaný operační sál).
Pro místnosti situované na sever nebo ty s nedostatkem světla, volte teplé barvy, např. odstíny žluté, oranžové nebo jemné červené. Studené barvy jsou ideální pro jižně orientované prostory s velkou mírou denního světla. Neutrální barva je vhodná ke kombinaci se všemi odstíny.

Působení barev v alternativní medicíně

Tento článek je příliš stručný a není možné v něm obsáhnout celou problematiku. Proto uvádíme pouze nejdůležitější barvy a jejich účinky z pohledu léčitelů:

  • ZELENÁ zklidňuje (zejména oči), posiluje smysly, představuje klid a harmonii.
  • ČERVENÁ působí povzbudivě, zvyšuje výkonnost, je silně energetizující, povzbuzuje aktivitu.
  • MODRÁ zlepšuje vnímání, podporuje vyrovnanost, uklidňuje.
  • ŽLUTÁ působí dobře na paměť, zlepšuje náladu a zvyšuje aktivitu.
  • ORANŽOVÁ pomáhá proti depresím, povzbuzuje.
  • ČERNÁ se považuje za vysilující.
  • HNĚDÁ přináší únavu a vyčerpává.