Jak využít prvosenku jarní?

Nabízíme vám rady a tipy, jak využít prvosenku jarní. Prvosenka jarní, známá také jako petrklíč, je vytrvalá rostlina, která, jak je již z názvu zřejmé, kvete na jaře. Konkrétně je to od března do května. Tento posel jara nejen krásně vypadá, ale má i řadu léčivých účinků. Jak tuto bylinku využít pro zdraví, se dočtete v následujícím článku.

Představujeme vám prvosenku jarní

Prvosenka jarní ve volné přírodě roste zejména na slunných a vlhkých loukách a pastvinách. Kvete žlutými květy a dorůstá do výšky 4 – 20 centimetrů. Prvosenku jarní můžete zaměnit pouze za prvosenku vyšší, jejíž květy mají bledě žlutý odstín a dorůstá do výšky až 30 centimetrů. Prvosenka vyšší má o něco méně výrazné účinky.

Pro léčebné účely se sbírají květiny s kalichy, oddenek i kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek. Prvosenka jarní má velkou hojivou moc a pomáhá nejen při onemocnění dýchacích cest.

Jde však o ohroženou, chráněnou bylinku, jejíž oddenek se v přírodě sbírat nesmí. Ale trošku žlutých kvítků vám bylinka daruje. Můžete ji také pěstovat na zahradě, což je i nejlepší volba.

Léčivé účinky prvosenky jarní

Prvosenka jarní má následující léčivé účinky:

  • Díky značnému obsahu saponinů ředí hlen a napomáhá tak vykašlávání, odhleňuje a tlumí kašel. Může se užívat i při zánětech průdušek nebo plic.
  • Také bojuje proti nachlazení.
  • Má zklidňující účinky, působí proti bolestem hlavy a migrénám.
  • Má močopudné a protizánětlivé účinky, pomáhá odstranit močové kameny.
  • Zrychluje metabolismus a léčí revma.
  • Zevně prvosenka zlepšuje stav pleti, čistí ji, napomáhá odstraňovat vrásky a hojí spáleniny.
  • Nálev z prvosenky jarní se dá využít i na oplachování vlasů, budou pak jemné a voňavé.

Sbírání a zpracování prvosenky jarní

Žluté květy se sbírají i se zelenými kalichy a suší se ve stínu nebo uměle, při teplotě do 40°C. Užívanou částí býval i oddenek, ale jak bylo zmíněno výše, protože jsou prvosenky nyní ohrožené a chráněné, bylo by jeho vyrývání nejen trestné, ale i velmi bezohledné.
Nakonec květy, jejichž opatrným sběrem rostlinu nijak nepoškodíte, mají účinky podobné. Sbírejte jich však opravdu jen tolik, kolik použijete.

Jak lze prvosenku jarní připravit?

Prvosenka jarní se užívá ve formě čaje, který připravíte následovně: dvě lžičky sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Potom čaj sceďte a nechte trochu vychladnout. Pije se jednou denně.

Odvar z kořene se pak připravuje z 1 lžičky drceného kořene, který povaříme 10 minut v 1/4 litru vody. Užíváme ho také jednou denně.

Zevně se užívá ve formě nálevu z květů na omývání obličeje a oplachování vlasů.

Namísto nálevu můžete také lžičku čerstvých květů pomačkat, zalít trochou vlažné vody a ochutit medem. Vznikne přímo pochoutkový lék.

Prvosenku jarní je velmi vhodné přidávat i do směsí s ostatními rostlinami s dezinfekčním a odhleňovacím účinkem, i do protirevmatických směsí.

Varování

Prvosenka jarní je bylina lokálně chráněná. Nejlepší je vypěstovat si ji na zahradě nebo si ve volné přírodě natrhat pouze malé množství květů bez oddenku.

Tuto bylinku nekombinujte s léky na ředění krve!

Nepřekračujte doporučené denní dávky.

Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, zvláště pak pokud užíváte nějaké léky.

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.