Jak využít křen při nachlazení?

Přinášíme rady a tipy, jak využít křen při nachlazení. Křen selský je kořenová zelenina s typickou nezaměnitelnou štiplavou vůní a chutí. Hodí se nejen na hořčici a k masu. Křen totiž obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek a léčivé účinky křenu pomáhají proti mnoha onemocněním a neduhům. Křen při nachlazení, chřipce či rýmě vám bude skvělým pomocníkem. V následujícím článku najdete rady, jak využít křen při nachlazení a v boji s chřipkou.

Čím vám pomůže křen při nachlazení




Křen obsahuje vitaminy skupiny B a velké množství vitamínu C, z minerálů pak hořčík, draslík, fosfor, železo, vápník, zinek a další.

Ne nadarmo se mu říká “falešný ženšen”. Škála jeho léčebných účinků je opravdu široká. Křen má antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky, posiluje při rekonvalescenci, ozdravuje střevní mikroflóru (i po užívání antibiotik). Využít křen při nachlazení a při zánětu močových a dýchacích cest, není na škodu. Skvělé účinky má proti obyčejné rýmě i proti silnému dávivému kašli a angíně.

A jak křen při nachlazení používat

Křen se dá používat vnitřně nebo zevně.

Křen s medem

Křen s medem využijete proti nachlazení, rýmě a kašli a bronchitidě. Tato přírodní medicína má antibiotické účinky, prohřívá organismus a uvolňuje zahlenění. Stačí smíchat 1 lžíci na jemno strouhaného křenu s 1 – 2 lžícemi medu. Užíváme 3x denně 1 lžičku.

Křen s jablky

Křen s jablky můžete užívat preventivně i během trvání nemoci. Jedná se i o skvělou přílohu k masu. Smíchejte zhruba 500 g oloupaných a nastrouhaných jablek (kyselejších) a 100 g na jemno nastrouhaného křenu a přidejte asi 50 ml jablečného octa a trochu soli. V hrnci si svařte 200 g třtinového cukru 50 ml vody (trvá to přibližně 5 minut) a smíchejte se směsí. Směs naplňte do malých uzavíratelných sklenic, křen s jablky nemusíte sterilizovat.

Křen s citronem

Kašička z křenu a citrónové šťávy působí proti zahlenění a má antibakteriální účinky. Připravíte ji smícháním 2 lžic na jemno nastrouhaného křenu se šťávou z poloviny citronu.

Kašičku užívejte 2x denně tak, že si do úst dáte přibližně polovinu čajové lžičky kašičky, chvíli ji žvýkejte a nechte v ústech a pak polkněte. Po jejím užití nějaký čas nepijte, aby léčivé látky mohly v hrdle působit. Jakmile po několika dnech užívání pocítíte po konzumaci kašičky nevolnost, znamená to, že váš organismus se už dál odhleňovat nepotřebuje.

Inhalace

Inhalace křenu při nachlazení je velmi prospěšná. Pomáhá i při rýmě a kašli. Stačí smíchat 2 lžíce na jemno nastrouhaného křenu s 2 lžícemi nastrouhaných jablek, směs přelijeme 1/2 litrem vroucí vody, necháme 5 minut odstát a poté přibližně 10 minut inhalujeme pod ručníkem výpary.

Křenový obklad




Křenový obklad působí na bolest v krku, nachlazení a kašel. Smícháme přibližně 100 g nastrouhaného křenu s 1/2 kilogramem mouky a 2 lžícemi masti.

Z této směsi vypracujeme těsto, vyválíme placku, ohřejeme ji na topení či pánvi, zabalíme ji do ručníku a přiložíme zhruba na 20 minut na záda či ramena.

Před přiložením křenového obkladu se doporučuje místo ještě namazat mastí, aby nedošlo k podráždění kůže.

Tipy

Pokud vám vadí štiplavost křenu, krátce jej před použitím spařte vroucí vodou.

Pokud máte výkonný mixér, můžete křen místo strouhání rozmixovat.

Varování

Dlouhodobé užívání velkého množství křenu může podráždit ledviny a žaludek (pozor i při žaludečních vředech). Vnější použití pak není vhodné pro citlivé jedince.

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.