Jak využít čerstvý fenykl v kuchyni?

Přinášíme rady a tipy, jak využít čerstvý fenykl v kuchyni. Fenyklový čaj, který se užívá proti bolestem bříška u dětí, všichni jistě velmi dobře znáte. Už jste však vyzkoušeli i čerstvý fenykl? V naší zemi není tato zimní zelenina příliš používána, což je zřejmě způsobeno její osobitou anýzovou chutí. Pokud jste kolem hlíz fenyklu v obchodě zatím jen procházeli, zkuste si ho alespoň jednou zakoupit. Jedině tak se dozvíte, zda vám chutná a zda ne. V následujícím článku vám přinášíme tipy a rady, a menší recept, jak se dá čerstvý druh této zeleniny využít v kuchyni a proč by to byla pozitivní změna.




Fenykl obecný a jeho využití

Fenykl obecný – vzhled této rostlinky je skutečně fádní a ničím výjimečný, avšak účinek na zdraví člověka je o to silnější! Tato léčivá bylina obsahuje cenné látky, které mají pozitivní účinky na zdraví. Fenykl by měl být součástí každé domácí přírodní lékárničky, jako první pomoc při některých zdravotních potížích, a proto by neměl chybět v žádné domácnosti.

Rostlina fenyklu obecného dorůstá výšky přes 1,5 metru. Tato bylina by se dala popsat jako něco mezi mrkví a koprem. Od června do konce září kvete žlutými “rozvětvený” květy, podobně jako kopr. Rostlina miluje teplo, slunce, ale nemá ráda vítr a mráz. Měla by být tedy před větrem a mrazem chráněna.

Tato zelenina obsahuje velké množství vlákniny, vitamíny A a C, vitaminy skupiny B, také draslík, železo a další cenné látky. Pomáhá proti potížím s trávením, bojuje s únavou a menstruačními bolestmi, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, má močopudné účinky, usnadňuje odkašlávání, atd.

Jaký fenykl je nejlepší?

Nejlepší je vybírat co nejsvětlejší malé bulvy bez známek poškození.

Před přípravou pokrmu je třeba rostlinu pořádně očistit, odříznout dvojici vrchních listů i se sytě zelenými stonky a vnitřní tvrdou část. Čerstvou nať můžete využít k dochucení i finálnímu dozdobení pokrmu.

A jak čerstvý fenykl v kuchyni využít

Syrový fenykl nakrájený na velmi tenké plátky lze použít pro přípravu salátů. Skvěle se hodí k chuti rajčat, jablek, pomerančů a citronové nebo limetkové šťávě. Můžete přidat také různé druhy listových salátů, okurku, ředkvičky, avokádo, mrkev, celer, cibuli či olivy.

Vhodná je také kombinace s modrým plísňovým sýrem. Zálivku pak připravte z, již zmiňované, citrónové nebo limetkové šťávy smíchané s olivovým olejem, solí a pepřem.




Fenykl jako příloha

Gratinovaný, grilovaný, pečený nebo vařený fenykl (ve vodě či na páře, ochucený máslem) je možné podávat jako přílohu k masu, rybám či vaječným pokrmům.

Tuto “zeleninu” lze použít pod maso, na přípravu italského rizota, ale skvěle chutná i s kuskusem, těstovinami, apod.

Fenykl v pánvičce

Pro přípravu budete potřebovat:

  • 2 ks fenyklu,
  • 1 lžíce sójové omáčky,
  • olivový olej nebo za studena lisovaný slunečnicový,
  • různé bylinky a cibule nebo česnek

Fenykl opláchněte a očistěte. Následně nakrájejte na tenké plátky. V pánvi zahřejte olej, pokud chcete, můžete přidat bylinky (majoránka, atd.), A sójovou omáčku.

Fenykl zpěňte spolu s cibulkou nebo česnekem při vysoké teplotě po dobu několika minut, ztlumte plamen a vařte ještě 10 minut.

Podávejte s chlebem nebo kaší z polenty. Nezapomeňte na čerstvý salát.

Tip

Části, které vykrojíte při čištění fenyklu, můžete přidat do vývaru.