Jak vytvářet bezpečná a zapamatovatelná hesla?

Pokud i vy aktivně využíváte internet, tak jste jistě někdy využili nějakou internetovou službu, kde bylo třeba zadat heslo při přihlášení, například při zřízení vaší emailové schránky. Používat bezpečná a zapamatovatelná hesla u různých internetových účtů je velmi důležité, protože stejně tak jako v běžném světě, tak i v tom virtuálním jsou páchány zločiny, nejčastěji jsou spojeny s odcizením identity, což může způsobit, že napadenému vznikne hmotná škoda. Vytvořit bezpečné heslo, které je zároveň i zapamatovatelné, není opravdu snadné. Zde vám však přinášíme návod, jak na to.

Jak postupovat při tvorbě bezpečného a zapamatovatelného hesla

Najděte si slovo, které obsahuje 8 a více znaků, které je pro vás dobře zapamatovatelné. Například “Mazlíček”.

Nahraďte písmena číslicemi nebo speciálními znaky. Může vzniknout například “M @ zlicek”.

Volte klíčové slovo a znaky, kterými nahradíte písmena tak, aby se to dalo rychle napsat, protože pokud budete muset někdy napsat heslo před někým, ať už vědomě či nevědomě, je dobré, pokud to zvládnete rychle, aby pozorovatel nebyl schopen jednoduše zachytit, co jste napsali.

Písmena mohou být nahrazena například těmito znaky:

M = | \ / |
i =! nebo 1
o = 0 (nula)
S = $ (dolar)
a = @ nebo &

Tipy, jak vytvářet bezpečná a zapamatovatelná hesla

Používejte hlavně programy na bezpečnou správu hesel a jiných citlivých údajů.

Čím delších a čím více speciálních znaků a číslic použijete, tím je vaše heslo více bezpečné.

Varování

Hesla je potřeba jednou za čas měnit, a to i v případě, že je máte relativně dost bezpečná. Pro internetové služby, které jsou důležité ve vztahu k vaší identitě, doporučujeme měnit heslo minimálně každý rok.