Jak vysazovat narcisy a tulipány?

Zde je návod, jak správně vysazovat narcisy a tulipány. Koncem srpna až do října se vysazují cibulky narcisů a tulipánů k jarnímu kvetení. Nejvhodnější doba je v září. Čím dříve budou cibulky v zemi před příchodem mrazů, tím více mají času zakořenit a nabrat sílu k přečkání zimy. Důležité je koupit si kvalitní cibulky, čím budou větší, tím větší budou květiny. Sadba musí být nepoškozená, bez známek plísní a nemocí. Abychom se dočkali bohaté násady květů, musíme dodržet několik podmínek, které jsou stručně uvedeny v následujícím článku.
Co je potřeba, když chceme vysazovat narcisy a tulipány:

  • cibulky květin
  • sázecí lopatka nebo motyčka
  • košík na cibuloviny

Postup vysazování narcisů a tulipánů krok za krokem

Volba místa

Většina jarních květin dává přednost slunném stanovišti, kde je dostatek tepla potřebného k růstu. Narcisy a tulipány se mohou vysadit i pod keře či stromy.

Na jaře, kdy pokvetou, stromy a keře ještě nemají listy, takže květiny nebudou trpět nedostatkem světla. Později, až se dřeviny zazelenají, budou jarní cibuloviny již odkvetlé.

Vhodná půda pro narcisy a tulipány

Pro většinu jarních květin je vhodná lehká až středně těžká půda, dobře propustná. Tulipány a narcisy potřebují půdu dobře vyhnojenou, nejlépe kompostem. Zeminu nakypříme, odstraníme plevel a případně upravíme. Těžkou půdu zlehčíme přídavkem písku, lehkou zhutníme přídavkem jílovité zeminy.
Hloubka děr

Základním pravidlem pro všechny cibulky a hlízy je to, že se sázejí třikrát hlouběji, než je jejich výška (cibulek). U písčitých půd o něco více, u těžších o něco méně.

Větší cibule sázíme ve vzdálenosti 10-15 cm od sebe, menší se sázejí po 2-3 kusech v rozestupech nejméně 5 cm. Cibule nesnášejí trvalé přemokření, doporučuje se vyhloubit jamku o něco větší, než je třeba. Do ní nasypte písek nebo drobný štěrk a až potom vložte cibulku. Do měsíce se objeví na cibulce tvrdá špička výhonku a cibulka zakoření.

Tip

Tulipány a narcisy se koncem srpna vyndavají ze země, práci si ušetříte pěstováním v plastových koších.