Jak vyrobit šumivé kuličky do koupele?

V minulém článku jsme vám přinesli tip na hand-made dárek ve formě domácího kondicionéru. Dnes přinášíme něco podobného, a to šumivé kuličky do koupele. Šumivé kuličky do koupele jsou v současné době velmi populární. Kuličky dodají vaší koupeli nádhernou vůni a navíc i léčebné účinky. Zkuste si šumivé kuličky do koupele vyrobit doma za zlomek ceny, za kterou se prodávají v obchodech. Šumivé kuličky do koupele mohou být také vhodným dárkem pro vaše blízké například k Vánocům, narozeninám, či jako drobnost k svátku. V následujícím článku najdete postup výroby šumivých kuliček do koupele.

Co budete potřebovat, pokud si chcete vyrobit šumivé kuličky do koupele:

  • 1/2 hrnku jedlé sody
  • 1/4 hrnku kyseliny citronové
  • 1/4 hrnku epsomské soli
  • 5 kapek éterického oleje
  • barvivo do kosmetiky
  • 1 – 2 lžičky vody
  • 2 lžičky oleje
  • sušené květiny či bylinky nebo jiné přírodní dekorace

Epsomská sůl na šumivé kuličky do koupele

Pro výrobu domácích šumivých kuliček do koupele budete potřebovat jen pár ingrediencí, z nichž některé máte určitě doma, např. jedlou sodu či kyselinu citrónovou. Další základní složkou je pak epsomská či jiná koupelová sůl. Epsomská sůl lázeň obohatí o cenné minerály.

Tato sůl je známá pro své léčebné účinky, mezi které patří například uvolnění nervového systému, léčba některých kožních onemocnění, pomoc proti bolestem zad a končetin, detoxikace, pomoc při srdečních problémech, úprava krevního tlaku, apod.

Tělový olej na šumivé kuličky do koupele

Do šumivých kuliček patří také tělový olej, který si můžete vybrat podle typu pokožky. Pro suchou a citlivou pokožku použijte např. mandlový olej. Na akné a ekzémy vyzkoušejte například olej avokádový. Vhodný je také olej olivový, který má výborné regenerační, hojivé a antibakteriální vlastnosti.

Éterické oleje na šumivé kuličky do koupele

Léčivé účinky můžete šumivým kuličkám dodat také výběrem vhodného éterického oleje. Éterický olej meduňka využijete v případě nespavosti či migrény.
Pro povzbuzení a osvěžení, ale i proti nachlazení, můžete zkusit éterický olej citron či pomeranč.

Éterický olej levandule je pak vhodný i pro citlivou pokožku, navíc hojí, zklidňuje a zlepšuje spánek. Nebo zvolte jiný váš oblíbený éterický olej.

Ozdoby na šumivé kuličky do koupele

Šumivé kuličky můžete doplnit a ozdobit také sušenými květinami či bylinkami. Krásně vypadají a navíc dodají kuličkám další léčivé účinky. Použijte například sušený měsíček či heřmánek nebo sušené okvětní plátky růže.

Postup výroby šumivých kuliček do koupele krok za krokem:

Smíchání základních surovin

V misce smíchejte všechny sypké suroviny.

V další misce či hrníčku pak smíchejte vodu s olejem. Do sypké směsi po kapkách zpracovávejte tekutinu. Postupujte velmi pomalu, aby se směs neaktivovala.

Zapracování oleje a barviva

Potom do směsi přidejte éterický olej a několik kapek barviva. Můžete přidat také sušené květiny či bylinky.

Tvarování kuliček

Směs by měla být dostatečně vlhká, aby se dala tvarovat. Vytvarujte z ní kuličky a nechte je ztuhnout např. v silikonových formičkách. Kuličky nechte proschnout asi 2 dny.

Použití šumivých kuliček do koupele

Kuličku vhoďte do připravené koupele, která by měla trvat zhruba 15 – 20 minut. Do koupele pak nemusíte přidávat už žádné oleje ani pěny do koupele.

Tip

Můžete si vyrobit i jiné tvary než jsou kuličky, například srdíčka nebo hvězdičky, stačí použít silikonové formy. Ve specializovaných obchodech je možné nalézt i originál formy na šumivé kuličky do koupele.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.