Jak vyrobit domácí tekuté mýdlo?

Zde přinášíme návod, jak si vyrobit domácí tekuté mýdlo. Tekutá mýdla v posledních letech v domácnostech vytlačují klasická tuhá. Jsou totiž příjemnější pro pokožku a také účinnější. Jediným problémem je jejich vyšší pořizovací cena a také jejich vyšší spotřeba, protože někdy hlavně děti neodhadnou, kolik mýdla potřebují k umytí rukou. Abyste nemuseli každý měsíc kupovat mýdlo za více než 50 korun, můžete si ho vyrobit svépomocí doma. Stačí k tomu pár ingrediencí. Přinášíme vám návod, jak si domácí tekuté mýdlo vyrobit.




Proč vyrábět domácí tekuté mýdlo?

Hlavním důvodem je již zmíněná cena. Domácí tekuté mýdlo vás vyjde řádově o desítky procent levněji. Čím větší množství surovin použijete, tím vás v přepočtu vyrobené mýdlo vyjde levněji.

Dalším důvodem je kvalita surovin. V některých mýdlech z obchodů lze nalézt suroviny a přísady, které jsou čistými chemikáliemi. Ty pak mohou lidem s citlivější pokožkou způsobit různé zdravotní komplikace – svědění, tvorbu vyrážek, podrážděnou pokožku, suchou pokožku, a pod.

Pokud si vyrobíte domácí tekuté mýdlo, vždy přesně víte, z jakých surovin je složeno. V případě, že tedy máte vy, nebo někdo u vás doma citlivější pokožku, dokážete se vyvarovat surovinám, které by nepříjemnosti mohly způsobit.

Postup výroby domácího mýdla krok za krokem

Přinášíme vám hned dvě varianty, jak je možné domácí tekuté mýdlo vyrobit. První postup je skutečně jednoduchý a jde v něm o to splnit svůj “mycí” účel. Druhý způsob je trošku náročnější, hlavně co se týče surovin.

První varianta výroby domácího tekutého mýdla

Existuje více možností, jak si doma vyrobit vlastní domácí tekuté mýdlo. V prvním receptu využijete jádrové mýdlo, které prostě zalijete vodou. Nejsou tam přidány žádné jiné ingredience, takže domácí tekuté mýdlo vás vyjde poměrně levně a je šetrné k vaší pokožce.

Co budete na domácí tekuté mýdlo potřebovat:

  • jádrové mýdlo
  • horká voda
  • poháry

Postup výroby:

Výroba je v tomto případě extrémně jednoduchá. Kvalitní jádrové mýdlo nastrouhejte najemno, vsypte do sklenice a zalijte horkou vodou. Na 100g nastrouhaného mýdla budete potřebovat přibližně 1 litr vody. Pak směs nechte ve sklenici odpočinout po dobu asi 3 – 4 dní. Mýdlo se během této doby rozpustí a směs bude konzistentní.

Druhá varianta výroby domácího tekutého mýdla

Kromě výše uvedené jednoduché receptury lze použít trochu složitější a dražší, při které si ale doma vyrobíte skutečně kvalitní tekuté mýdlo, které bude srovnatelné s běžně dostupnými produkty z obchodů. Tento postup je obohacen o olivový olej, který má velmi pozitivní účinky na pokožku. Avšak i zde je příprava poměrně jednoduchá.




Co budete potřebovat:

  • 1,5l olivového oleje
  • 300g hydroxidu draselného
  • 1l destilované vody

Postup výroby:

Nejprve je třeba si vytvořit mýdlovou pastu. Do vodní lázně vyhřáté na cca 70 stupňů Celsia dejte ohřát olivový olej.

Mezitím si do destilované vody přidejte potřebné množství hydroxidu draselného a směs přidejte do zahřátého oleje. Je důležité všechno neustále míchat a opět ohřát, dokud nezačne houstnout. Pak směs nechte vychladnout.

Vzniklou pastu nechte přes noc “odpočinout”. Pak ji zřeďte vodou, a to v takovém poměru, že jeden díl pasty zalijte trojnásobným množstvím vody. Vzniklý roztok je už vlastně finální tekuté mýdlo. Pokud ho chcete trochu ozvláštnit, můžete do něj přidat různé voňavé přísady, například trochu kyseliny citronové, apod.