Jak výrazně šetřit každý den?

Byla by chyba myslet si, že šetřit musí pouze chudí. Pravda je taková, že téměř všichni plýtváme. Nejvíce lze uspořit už ve chvíli, kdy nakupujeme, abychom nemuseli vyhazovat zkažené potraviny nebo předražené zbytečnosti. Jak tedy výrazně šetřit, abychom zbytečně neutráceli peníze?

Návod, jak výrazně šetřit rodinný rozpočet každý den

Výrazně šetřit se dá prakticky na všem a při každé příležitosti, my se ale zaměříme na každodenní běžný rodinný život čtyřčlenné rodiny se dvěma dětmi.
Řiďte se seznamem a ne akcemi

Většinou druhou největší položkou, kterou každý měsíc vydáváme, jsou výdaje za jídlo. Právě zde mohou být úspory nejvíce citelné. Nenakupujeme bezhlavě do zásoby, protože často jídlo nestihneme uvařit nebo sníst a vyhazujeme ho.

Při nákupu porovnáme cenu a složení srovnatelných výrobků. Pokud je kvalita shodná, koupíme levnější výrobek. Pokud opravdu nepotřebujeme nic, co se právě nabízí v akci, nevkládáme to do vozíku. Ideální je nakupovat podle seznamu, a nic víc.

Jak výrazně šetřit při nakupování přes internet

Při nákupu v internetových obchodech porovnáváme nejen cenu zboží, ale i poštovné a balné. Někdy jsou rozdíly v poštovném tak významné, že se vyplatí objednat v e-shopu, který má sice o něco dražší zboží, ale v součtu s ostatními náklady je to stále bezkonkurenčně nejnižší částka.

Co tak půjčit si

Porozhlédněte se ve svém okolí, jaké tam fungují půjčovny. Některé dražší spotřební předměty, nářadí a vybavení nemusíte kupovat za své, pokud si je můžete jednorázově vypůjčit. Pozor ale, aby byl při opakovaném vypůjčení poplatek za tuto službu stále rentabilní.

Knihy a divadla

Milujete knihy? Kupujte si jen některé a ostatní si půjčte v knihovně. Pokud rádi chodíte do divadla, ověřte si, zda se vám nevyplatí pořídit si předplatné, které by mělo vyjít levněji než jednotlivá představení dohromady.

Domácí kutil

Kdo má spoustu volného času, ten může stále ještě hodně ušetřit, když si některé věci do domácnosti sám vyrobí. Jde o drobné bytové a textilní doplňky, šité, háčkované a pletené oblečení, jednodušší druhy nábytku, vybavení na zahradu. U materiálu opět porovnejte ceny.

Pěstujete si zeleninu doma

Majitelé velké zahrady mohou přemýšlet o tom, zda se nevyplatí zrušit květinové záhony nebo kus trávníku a tuto půdu osadit zeleninou a ovocnými keři. Vlastní úroda vás nejen potěší, ale také vám pomůže výrazně šetřit finance.
Zkontrolujte si odchozí platby

Čas od času si ověřte, zda pojistky, které jste v minulosti uzavřeli, jsou stále výhodné a zda se nevyplatí dohodnout s peněžním ústavem na případných změnách.

Zrovna tak je užitečné revidovat ostatní trvalé platby nebo poplatky spojené se službami, které pravidelně hradíte.

Kupujte “multipack” balení

Tzv. multipack, zboží balené po více kusech, bývá většinou cenově výhodnější. Zkuste si spočítat, na kolik vás to vyjde, a u trvanlivých potravin zvažte, zda by se vám koupě nevyplatila.

Zkuste neznačkové produkty

Velké obchodní domy si často nechávají vyrábět své vlastní produkty pod vlastními značkami, které jsou mnohdy stejné, avšak cenově výhodnější. Vyzkoušejte je a pokud vám budou vyhovovat, ušetříte nemalé peníze na běžných nákupech.