Jak vybrat vestavěné skříně?

Dnes budeme řešit velmi užitečný kus nábytku – vestavěné skříně. Znáte to. Věcí v domácnosti neustále přibývá a jen málokteré chceme mít stále na očích. Navíc, čím méně místa v bytě máme, tím hůře se všechno uskladňuje. Dobrým řešením mohou být vestavěné skříně. Věci jsou po ruce, ale nehyzdí interiér. A právě o to jde. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat vhodnou vestavěnou skříň.

Co potřebujete, když si chcete vybrat vestavěné skříně:

  • vědět, čemu skříně budou sloužit
  • přesné rozměry místnosti
  • plán místnosti
  • peníze

Ujasněte si účel použití

Pokud si chcete vybrat vestavěné skříně, měli bychom se v první řadě zamyslet nad tím, co do nich budete ukládat a podle toho se také rozhodnout, jaký typ pořídit.
Dnes tyto skříně nejen šetří místo, ale lze je povýšit dokonce na zajímavý designový doplněk. Hodí se jak do ložnice, tak i do pracovny. Ideální jsou v šatně, prakticky neodmyslitelné v hale nebo předsíni. Velkou výhodou je, že dnes už je jejich výrobci nabízejí na míru.

Využijte všestrannou funkčnost vestavěné skříně

Vestavěné skříně udělají dobrou službu i jako podpůrný stavební prvek. Klasický příklad: vaše děti rostou a než se nadějete, potřebují více soukromí. Jediné řešení, které se nabízí, je předělit velký dětský pokoj a získat dvě menší místnosti.

První, co vás možná napadne, je postavit příčku. Než si ale do bytu pozvete řemeslníky, zamyslete se nad tím, zda by nestačilo pořídit vestavěné skříně. Zedníci nadělají nepořádek, jejich práce vyjde dráž a hlavně – co s příčkou, až děti vyletí z hnízda? Nechat ji nebo zbourat? To jsou zbytečné starosti. Skříně se lépe odstraní a můžete je prodat se slevou.

Materiály vhodné na vestavěné skříně

Dveře vestavěných skříní mohou být dřevěné, dýhované, vyrobené z lamina. Hodí se i různé typy žaluzií nebo výplet z přírodních materiálů. Do módy přichází i pedig. Dveře bývají často různě zdobené, nejčastěji je to sklo nebo zrcadlo. Při výběru vybírejte kvalitní materiál a takový design, který se do vašeho bytu či domu hodí. Než se pro koupi rozhodnete, přečtěte si na webu recenze, bývají zajímavé a užitečné.

Uspořádání skříně

Vnitřek skříní bývá velmi variabilní. Jiné uspořádání má skříň na oblečení, jinak vypadá ta, kam schováme dětské hračky, potřeby na šití a žehlení, a další drobnosti. Lepší představu získáte, když při prodeji nebo zakázkové výrobě řeknete, co od skříní očekáváte. S bytovým architektem pak můžete vypracovat detailní podobu vaší sestavy.
Nenahraditelné jsou nejen skříňové police, ale i zásuvky a u šatních skříní i drátěné koše. Vestavěné skříně šetří místo a vytvářejí z bytu útulný domov, kde se snadno udržuje pořádek.

Tipy

I u vestavěných skříní lze mít standardní dveře – otevírací. Možná je ale škoda připravit se zbytečně o místo. Určitým kompromisem mezi klasickými a posuvnými dveřmi jsou dveře skládací.

Při výběru nezapomeňte ani na takové praktické maličkosti, jako je držák na kravaty nebo nohavicovník.

Pokud máte ve skříni pomůcky určené na úklid, tak skvělou vychytávkou je držák na násadu od koštěte nebo na hadici od vysavače.

Pokud si pořídíte oboustranné skříně, úložný prostor se zdvojnásobí, což je nezanedbatelná výhoda.

Varování

Více než jindy v tomto případě platí – dvakrát měř, jednou řež. Pořízení kvalitních skříní není zrovna levná záležitost, a proto byste si měli být jisti tím, jaké mají mít rozměry.