Jak vybrat USB flash disk?

USB flash disk je nejrozšířenější paměťové médium, které je určeno pro přenos dat mezi počítači. Velkou výhodou USB flash disku je, že se vejde do kapsy a jeho ovládání je velmi jednoduché. Na trhu je však v současnosti tak rozsáhlá nabídka různých flash disků, až se vám může zdát jejich výběr složitý. Pár tipů, podle jakých parametrů si USB vybrat, se dozvíte dále.

Podle čeho vybrat USB flash disk

Kapacita

Při výběru USB flash disku je rozhodujícím hlediskem kapacita flash disku. Na trhu se běžně prodávají flash disky s kapacitou od 4 GB (což je 1 DVD) až po disky s kapacitou více než 100 GB.
Spolu s jeho kapacitou roste i cena. Pro záznam větších dat, jako jsou např. filmy, je dobré pořídit si USB disk 32 GB, nejžádanějšími USB flash disky jsou nyní ty s kapacitou 4 GB.

Přenosová rychlost

Druhým velmi důležitým faktorem je tzv. přenosová rychlost flash diskové paměti. Pomalá rychlost způsobuje zbytečné dlouhé čekání.

Pokud chcete vskutku kvalitní a rychlý přenos, pořiďte si flash disk se zápisem o rychlosti ideálně 20 MB za sekundu a čtecí rychlostí 25 MB za sekundu. Pro ještě větší rychlost sáhněte potom raději po externím pevném disku.

Rozhraní

Podívejte se také na rozhraní, s jehož pomocí se flash disk napojí na počítač nebo notebook. Nejčastěji to bývá s pomocí USB 2.0 nebo s pomocí nového USB 3.0, které nabízí rychlejší přenos dat.

Formátování

Při nákupu disku se zajímejte i o formátování. Vůbec nejvíce užívané a univerzální je FAT32, které otevře všechny soubory.
Pozor však, když máte na disku uložený soubor nad 4 GB, stává se, že počítač hlásí nedostatek místa, i když to tak není. Takto velké soubory je třeba přeformátovat na NTSF nebo exFAT.

Citlivé dokumenty

Pokud na flash disk ukládáte citlivé dokumenty, které by se neměly dostat do nesprávných rukou, jistě oceníte flash disk s šifrováním nebo dokonce s čtečkou na otisk prstů. I takové speciality jsou v obchodech k prodeji.

Fyzické parametry

Dalším podstatným faktorem výběru USB flash disku jsou rozměry a použitý materiál.

Flash disky by neměly být příliš malé, abyste je neztráceli. Ne právě nejlepší jsou flash disky s kryty, protože se také snadno ztrácejí. Lepší jsou uzavíratelné flash disky.

Pokud se k flash disku nechováte zrovna citlivě, je dobré zvolit více odolný materiál. V prodeji jsou flash disky odolné vůči otřesům, vodě i chladu.

Cena

Ty nejlevnější flash disky jsou dostupné již za cca 100 korun, ty nejdražší se pak prodávají i za 1000 korun a více, avšak ty mají kapacitu přes 100 GB.