Jak vybrat ty správné kopačky?

Každý profesionální fotbalový hráč, ale i obyčejný fotbalový nadšenec na první pohled spatří rozdíl mezi klasickými sportovními teniskami a fotbalovými kopačkami. Není však jedno, pro jaký druh kopaček se rozhodnete, protože i povrchy, na kterých sportujete, se liší.

Kvalita sportovního vybavení se nesmí podcenit

Je jedno, jestli jste žena, muž, dospělý sportovec nebo malé dítě. Při nákupu sportovní výbavy je třeba myslet střízlivě a neslevovat ze svých nároků. Tak, jak je důležité znát při hře nebo fandění pravidla fotbalu, je nutné znát i zásady správného sportování. Svalstvo musí být před hrou dostatečně připravené a procvičené a fotbalista stojí na hřišti nastoupený v kvalitním fotbalovém dresu a obuvi. Oboje jsou odolné, pružné a dostatečně prodyšné, aby si dokázaly poradit s optimální tělesnou teplotou a odváděním vlhkosti. Při výběru fotbalových kopaček vás může zaujmout značka, design tenisek, ale nepochybně i jejich cena. Zde je ale namístě ocenit, k čemu slouží kopačky, protože v klasických teniskách by bylo obtížné manévrovat s míčem a vybírat zatáčky, aniž aby nedošlo k uklouznutí nebo úrazu.

Co ovlivňuje výběr kopaček

Při výběru vhodných kopaček se orientujeme na základě velikosti nohy, povrchu hřiště, ale také podle toho, jak často budeme obuv využívat a které materiály jsou nám nejpohodlnější. Moderní druhy kopaček necharakterizuje jen promyšlený design, ale i použití takových výrobních technologií, které hráčům zajistí maximální komfort při hře. Hráč dokáže díky fotbalovým kopačkám lépe pocítit míč na noze. Zároveň ale obuv tlumí silné nárazy, které by v obyčejných teniskách mohly i zabolet. Noha v kopačce získává potřebnou stabilitu a lépe si rozumí s povrchem hřiště.

Jiný povrch, jiný druh kopaček

Kopačky, to není jen jeden konkrétní typ obuvi, je jich několik druhů. Náš výběr mohou ovlivnit použité materiály (pravá kůže, syntetika, klokaní kůže, kovové nebo plastové kolíky …) nebo typ povrchu, na kterém se fotbal hraje. Hrajete fotbal příležitostně se svými přáteli nebo se mu věnujete na profesionální úrovni? Pokud víte, že s partou hráváte výhradně v tělocvičně, v prodejnách se sportovním oblečením hledejte indoorové kopačky, tzv. sálovky. I když na první pohled nevypadají jako klasické kopačky, sportovci je milují. Díky nim na parketách nekloužou a ani s nimi nezanechávají na podlaze nepěkné čáry. Při sportování na umělém trávníku nebo pískovém či štěrkovém povrchu skvěle poslouží turfy s členitým vzorem na podrážce nebo tzv. lisovky, jejichž kolíky vypadají mírně slisované, proto si zasloužily i ten název. Na přírodním trávníku však bezpochyby nejvíce zužitkujete kolíkový typ fotbalových kopaček nebo i již zmíněné lisovky. Při výběru je třeba orientovat se především dle účelu kopaček, design obuvi by nás měl zlákat až v druhé řadě. A že je z čeho vybírat, to je jisté.