Jak vybrat teploměr?

Nemáte tušení, jak správně vybrat teploměr? Snad každý měl již někdy v životě teplotu. Jediný způsob jak zjistit, že něco není v pořádku a váš organismus si potřebuje odpočinout, byl donedávna klasický rtuťový teploměr. V současné době je však prodej těchto teploměrů zakázán. Rtuť je jedovatá a zatěžuje životní prostředí. Na trhu však není problém najít mnoho odlišných alternativ, které vám umí efektivně změřit teplotu.
Zkuste si vybrat teploměr, kterým si změříte teplotu bez stresování

To, že si malé děti při chřipce nerady měří teplotu, zná snad každý rodič. Na trhu však nyní slaví velký úspěch takzvané bezkontaktní teploměry. Tyto teploměry jsou přesné, rychlé a hlavně jimi nikoho dlouho neobtěžujete. Změření teploty trvá maximálně tři sekundy. Tyto teploměry využívají technologie takzvaného zpětného rozboru infračerveného paprsku a díky tomu umějí změřit teplotu i ze vzdálenosti 5 až 8 centimetrů.

Asi nejpřesnější měření dostanete, když teploměr zaměříte na oblast čela či ucha. V takovém případě je přesnost téměř 100 procentní. Na jiných místech na těle se může teplota rozcházet až o jeden stupeň.

Velkou výhodou je také materiál. Zkuste si vybrat teploměr vyrobený z plastu, abyste se tak nebáli, že se při pádu rozbije na rozdíl od těch starších skleněných teploměrů. Ani kupní cena nemusí být taková závratná. V čem se ale u jednotlivých typů liší?

Vyplatí se vybrat teploměr s pamětí

U dražších přístrojů je k dispozici samozřejmě i víc funkcí a větší displej. Skvělou funkcí, kterou bez debaty oceníte, je i paměť teploměru. Během nemoci tak můžete pozorovat a vyhodnocovat stav vaší tělesné teploty.

Do paměti teploměru se tak automaticky uloží až 32 posledních měření. Vše se zobrazí na digitálním displeji. I tím se mnohé teploměry odlišují.
U těch dražších (a také větších) je součástí vybavení i několikařádkový displej, kde uvidí velké číslice i starší lidé.

Pokud máte navíc malé děti, vybírejte takové teploměry, které mají speciální zvukový signál, který se ozve v případě horečky.

Jaké typy teploměrů je možné koupit

Bezkontaktní teploměry se dají sehnat ve tvaru měřící “pistole”. Skenovací teploměry, které se využívají hlavně na měření teploty z čela nebo z ucha, mají speciální tvar. Tyto teploměry jsou zakončeny oblým a drobným senzorem, který lze snadno přiložit do ucha.

Jaký teploměr je vhodný pro děti

Pro nejmenší děti jsou v nabídce bezkontaktní teploměry v podobě dudlíku. Teploměry jsou vybaveny ochranným krytem a baterií. Na konec měření teploty upozorňuje zvukový signál. Dudlíky se samozřejmě dají vydezinfikovat.

U některých teploměrů garantují výrobci až 40 000 měření na jednu baterii. Mnohé teploměry obsahují doplňující funkce jako je měření pokojové teploty nebo zobrazení aktuálního času.