Jak vybrat studentský batoh?

Výběr batohu pro většího školáka není jednoduchá záležitost. Doby, kdy nejdůležitějším prvkem ruksaku byl obrázek Barbie nebo Spidermana, je nenávratně pryč. Dnešní školní batohy musí splňovat celou řadu přísných kritérií, aby jejich nošení bylo příjemné a bezpečné. Jak vybrat studentský batoh?

Na co při výběru batohu dát pozor

Studentský batoh pouze pro studenty

Při výběru batohu byste se měli zaměřit pouze na speciální studentské batohy. Kromě ergonomicky tvarovaných zad, která zajistí jejich bezpečné nošení bez rizika pro vývoj páteře, mají i dostatek přihrádek pro přehledné uložení učebnic, sešitů, svačin a dalších věcí.
Zvláště menší děti potřebují mít prostor přehledně uspořádaný. Navíc speciální studentské batohy mají atesty bezpečnosti a dbají na váhové normy. Pro děti na prvním stupni je váhový limit nosítka na pomůcky 1200 g, pro větší studenty potom 1400 g.

Jak velký studentský batoh vybrat?

Při koupi batohu je důležité zvážit, jaké pomůcky a v jakém množství bude dítě nosit. Limit nosnosti pro studentský batoh určen pouze pro přepravu sešitů bude jiný, než pro batoh, do kterého se musí vejít těžká skripta či notebook. I při maximálním zaplnění ruksaku musí zůstat dostatek místa na láhev s pitím a malou svačinu.

Batohy na notebook

Rodiče studentů středních a vysokých škol jistě ocení speciálně konstruované batohy na notebook. Pořízení této technické vymoženosti není zrovna levné a určitě by byla škoda notebook nechtěně poškodit neopatrnou přepravou. V batohu by se měl nacházet speciální sáček nebo přihrádka jen na notebook. Při koupi bereme samozřejmě v úvahu úhlopříčku obrazovky notebooku.

Batohy s bezpečnostními prvky

Bezpečnostní prvky by měly být nedílnou součástí vybavení školního batohu. Svítícími přívěsky nebo plyšáky toho příliš nezachráníte. Zvláště v podzimním období častých mlh a zimních plískanic jsou reflexní prvky velmi důležité. Nespoléhejte na to, že řidič zaznamená např. jasně červenou barvu batohu, nemusí to stačit.

Použití reflexních barev, odrazových prvků a dalších výrazných elementů by mělo odpovídat normám. I v tomto případě se ptejte po atestech. Jde přece o bezpečnost vašeho dítěte.

Design batohu

Barvu ruksaku můžete na rozdíl od předchozích bodů ponechat zcela na vašem potomkovi. Koneckonců, je to přece on, kdo bude batoh nosit.
Pokud možno se ale vyhněte batohům se známými filmovými postavičkami a podobnými “sezónními” záležitostmi. Velmi rychle se okoukají a v následujícím školním roce (či ještě dříve) bude vaše děťátko vyžadovat koupi nového modelu, i když jinak školní batoh bez problémů vydrží několik let.

Tipy

Školní batohy jsou vhodné již pro děti od 1. třídy. Dobrý model bez problémů předčí klasickou aktovku v přehlednosti a uspořádání, nižší váze i praktičnosti nošení. Navíc batoh na rozdíl od aktovky vydrží několik let.

Varování

Školní batohy nikdy nekupujte u Vietnamců nebo pouličních prodejců. Před koupí vždy nechte dítě, ať si studentský batoh vyzkouší. Kupovat ho jako narozeninové překvapení není nejlepší nápad.