Jak vybrat střešní box na auto?

Střešní box na auto vám ušetří opravdu velké množství starostí s přepravou zavazadel, lyží nebo snowboardů. Střešní boxy zvyšují kapacitu úložného prostoru u aut, díky nim si tak dopřejete větší komfort z cestování. Podle jakých kritérií byste se měli řídit při výběru střešního boxu? Tento článek vám napoví a poradí více ohledně jeho výběru a jeho bezpečnostních vlastností.

Střešní box na auto byste měli vybírat podle jeho zpracování

Na první pohled by vás měl střešní box na auto přesvědčit kvalitou zpracování. Měl by být vyroben z odolného materiálu. Zároveň by plast neměl být příliš těžký, aby se s boxem dalo snadno manipulovat. Nejen při samotné montáži, ale i při jeho samotném používání.

Zjistěte si předem proto i nosnost střechy vašeho automobilu (najdete ji technickém průkazu). Levné střešní boxy jsou vyrobeny z polystyrenového polyetylenu. Na kvalitnější auto-boxy se používá ABS plast, který se obvykle vyrábí v karbonové imitaci nebo ve stříbrném provedení.

Testy autoklubů potvrzují to, že u některých levných střešních boxů popruhy objímající sportovní výbavu při crash testech v rychlosti 30 km / hod. prasknou a náklad se rozsype přes proraženou čelní část ven z boxu. Ptejte se proto na použitý materiál ve všech částech boxu.

Velikost a aerodynamika střešního boxu

Velikost střešního boxu přizpůsobte nejen velikosti svého auta, ale dopředu si uvědomte a zhodnoťte, pro jaké účely ho budete nejvíce využívat. Střešní box je možné namontovat na jakýkoliv vůz se střešním nosičem s rozestupy příčníků minimálně 50 cm.

Nekupujte střešní box na auto větší, než je rozměr střechy automobilu. Pamatujte na to, aby vám střešní box nezakrýval výhled z okna na semafory. U prodejce se informujte také na vnitřní rozměry boxu, podle tloušťky použitého materiálu může být úložný prostor o několik centimetrů z každé strany menší.

Při koupi střešního boxu pamatujte na jednu zásadní věc. Musí obstát i ve vysokých rychlostech. Vyžadujte od prodejce potvrzení, že střešní box splňuje nejpřísnější aerodynamická kritéria. Není horší představa, než při dlouhém cestování poslouchat vtíravé hučení.

S tím částečně souvisí i odolnost vůči vodě. Jistě chcete, aby náklad dorazil do cíle suchý, pravdou však je, že některé střešní boxy nejsou vůči dešti dostatečně odolné.

Střešní box a jeho montáž

Konstrukce střešního boxu by měla být jednoduchá. Montáž i demontáž střešního boxu byste měli zvládnout sami bez odborné pomoci.  V opačném případě byste měli raději hledat dál, protože kdo by chtěl, aby se pokaždé trápil s nasazováním a sundaváním střešního boxu dlouho?

Od prodejce si vyžádejte potvrzení o splnění všech bezpečnostních parametrů. Jednoduchá montáž je vítanou podmínkou, avšak záruka bezpečnosti je to nejdůležitější.

Prohlédněte si zámek střešního boxu. Střešní boxy otevíratelné zezadu jsou vybaveny jedním zámkem. Boxy otevíratelné ze strany mají obvykle více samostatných zámků.

Nejbezpečnějším zámkem je centrální zámek s několikabodovou fixací. Dokáže se zamknout najednou na několika místech na boxu, takže při nedokonalém uzavření víka vám nedovolí otočit klíčkem.

Střešní boxy mohou být pro snadnější otevírání víka opatřené vzpěrou, nejčastěji se používají plynové a mechanické vzpěry. Mechanické vzpěry jsou spolehlivější, protože fungují dobře i při nízkých teplotách.

Jaký by měl být vzhled střešního boxu?

Designové zpracování střešního boxu uvádíme sice nakonec, ale neznamená to, že vzhled není důležitý.

Pamatujte, že auto-box je viditelným doplňkem vašeho auta. A může tím velmi ovlivnit vzhled vašeho auta. Proto si můžete vedle všech těch kontrol bezpečnostních prvků ještě prohlédnout, zda se váš auto-box hodí i k vašemu autu. Přece jen, nechcete abyste vypadali jak pojízdný autokemp, no ne?