Jak vybrat správnou tenisovou raketu?

Podle odborníků dobrá a správně vybraná tenisová raketa dokáže pozitivně (při špatné tenisové raketě naopak negativně) ovlivnit hru až o 15%. Výběr té správné tenisové rakety je prostě důležitý, a je jedno, jestli jste profíci, sportovní nadšenci, amatéři nebo tenisovou raketu vezmete do ruky jen jednou ročně.

Podle čeho si vybrat správnou tenisovou raketu

Vybírejte podle věku a pohlaví

Tenisovou raketu vyberte podle věku (u dítěte), pohlaví, zkušeností, stylu hry a frekvence hry. Toto jsou vodítka pro výběr typu tenisových raket, výpletu, váhy, tloušťky rámu a velikosti rukojeti.
Pro dítě do 135 centimetrů kupte raději lehčí aluminiový rám tenisové rakety. Děti do 150 centimetrů by pak měly mít grafitový rám a větší děti mohou mít už lehkou tenisovou raketu pro dospělé.

Velikost a hmotnost

Jste dospělí a s tenisem teprve začínáte? Velikost hlavy tenisové rakety volte podle zkušeností, dovedností, stylu hry a věku. Jednoduše řečeno, čím větší hlava rakety, tím méně zkušený hráč.

Zvolte si tedy tenisovou raketu s větším rámem (660-760 centimetrů čtverečních) a menší váhou (230-365 g) s šířkou rámu okolo 3 cm.

Podle zkušenosti

Pokud jste začátečník, který má rychlý a dlouhý švih, kupte si raketu s nepatrně menší rámem (645-690 centimetrů čtverečních), za to o vyšší váze (270 – 290 g) a 2,5 až 3 cm. Pokročilí hráči s pomalým švihem by si měli koupit raketu s rámem 645 centimetrů čtverečních, s šířkou rámu 2,5 cm a váze cca 270-290 g.

Rychlejší středně pokročilí hráči potřebují téměř totožnou raketu jako ti s pomalejším švihem, jen váha rakety by měla být nepatrně těžší. Tenisové rakety pro zkušené hráče již mají menší rámy (cca 630-654 centimetrů čtverečních), jsou mnohem těžší (290-340 g) a široké maximálně do 2,1 cm. Závodní hráči mají velikost rámu pohybující se mezi 580-640 centimetrů čtverečních o váze 300-360 gramů.

Velikost rukojeti

Tenisovou raketu si dále vybírejte podle velikosti rukojeti (grip). Rukojeť je rozdělena do několika velikostí, které jsou očíslovány čísly od 0 -5.

  • 0 – děti
  • 1 – středně velké děti a drobnější ženy
  • 2 – ženy
  • 3 – větší ženy, drobnější muži
  • 4 – muži
  • 5 – extrémní ruka muže

Je třeba říci, že č. 5 se běžně nevyrábí, pokud tuto velikost potřebujete, musíte si ji nechat vyrobit na míru. Nepřeceňujte se, příliš velká rukojeť se vám bude špatně držet. Vždy je proto lepší koupit si menší rukojeť, kterou vyvažte na potřebnou velikost, než naopak.

Raketu si pořiďte bez zavěšování

Tenisová raketa musí mít správné těžiště, a proto je vždy lepší, abyste si raketu koupili bez zavěšování. Vypletení rakety není zas až tak drahé a je vždy dobré mít vypletení vždy podle aktuální potřeby a typu hráče.
Díky správnému vypletení můžete přijít o svůj handicap a naopak svou silnou stránku můžete ještě více posílit.

Výběr rámu

Výběr rámu tenisové rakety ovlivňuje i několik dalších skutečností. Pro větší komfort, nebo pokud máte nějaký problém s ramenem nebo loktem, si pořiďte spíše silnější a pružnější rám s měkčím a pružnějším výpletem, který tlumí vibrace a zvyšuje vaše schopnosti.

Investice do koupě rakety

Peníze do tenisové rakety investujte nejen podle stylu hry, věku a zkušeností, ale také podle toho, jak často se chcete tenisu věnovat. Když hrajete tenis pouze rekreačně a tenisovou raketu v průběhu roku využijete jen párkrát, je zbytečné do ní investovat stejně tolik jako ten, který hraje tenis pravidelně.