Jak vybrat správné skateboardové boty?

Skateboardové boty jsou velmi pohodlné, vhodné jako volnočasová i vycházková obuv. Jak vybrat ty nejlepší skateboardové boty? Které boty vám budou sedět nejlépe? Zde je návod, který byste si rozhodně před nákupem skateboardových bot měli určitě přečíst.

Podle čeho si vybrat skateboardové boty

Při výběru skateboardových bot bychom měli dodržovat stejná pravidla jako při výběru kterékoli jiné obuvi. Než začnete skateboardové boty zkoušet, měli byste si svou nohu nechat odborně změřit.
Zní to jako samozřejmost, známe přece svoji velikost nohy, jenže určitě chceme, aby nám nová obuv vydržela co nejdéle a abychom se v ní cítili dobře. Také můžeme mít rozdílnou velikost každé nohy, proto zkoušíme obě boty.

Velikost bot

Ne nadarmo se v obuvnictví používá centimetrová vůle v botě. Jde zhruba o deseti milimetrový prostor, který bychom měli mít před prsty v botě.

Obuv je pak pohodlnější, netlačí nás, navíc pamatujme, že odpoledne je délka chodidla o trošku delší než po ranním vstávání.

Kde boty koupit

Skateboardové boty jsou vhodné pro volnočasové využití, jako vycházková obuv a pro sport. Koupit si je můžeme v kamenné prodejně nebo v e-shopu. Pamatujte, že při nákupu přes skateboardový obchod na internetu máte 14 denní záruku vrácení zboží.

Investujte do dobrých bot

Nekvalitní obuv nám může způsobit potíže s páteří a nemoci chodidel. Nevhodná obuv způsobuje kuří oka, mozoly, otlaky, polámané nehty, v těžších případech bolesti paty, zřícení klenby chodidla nebo deformaci páteře.

Vyplatí se proto investovat do špičkové obuvi, značkové obuvi a kupovat skateboardové boty jen od osvědčeného prodejce.

Značka a typ bot

Vybíráme typ a značku skateboardových bot. Mezi osvědčené značky skateboardových bot patří boty Supra, DVS, Habitat, Happy Socks, Kill, Fallen nebo Osiris. Každá značka skateboardových bot má svůj příběh.

Například boty značky Fallen jsou vyvíjeny v úzké spolupráci s předními jezdci, pro značku Supra jsou typické nevšední designy obuvi a vysoká kvalita. Máte na výběr ze dvou základních a nejrozšířenějších typů skateboardových bot – klasické boty a kotníkové boty.

Ostatní kritéria a materiály

Odolnost proti oděru, povrchová a vnitřní úprava skateboardových bot, použité materiály a také design – to jsou kritéria, na která by zájemci o koupi bot neměli zapomínat. Materiál bot se významně podepisuje na použitelnosti a životnosti.
Syntetické materiály, například koženka nebo plast, jsou sice nepromokavé, ale zároveň neprodyšné, proto hledíme i na další použité materiály, kterými jsou skateboardové boty vybavené. Díváme se na povrchový materiál skateboardových bot, podšívku, stélku i spodní materiál, tedy podešev.

Způsob výroby skateboardových bot

V neposlední řadě se díváme při výběru skateboardových bot také na způsob výroby. Způsob výroby skateboardových bot totiž ovlivňuje funkci a údržbu bot. Nejčastěji používanou technikou je lepení.

Lepená obuv je spodkem obuvi připojena k vršku lepením. Pevnost spojů ale trpí promáčením nebo propocením bot. Flexiblová obuv je ohebná, má prošívaný okraj a vršek je přišíván ke spodku. Je vhodná do suchého prostředí. Obuv s přímo tvarovaným spodkem, kdy spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním, je vhodná pro sport a volný čas.

A nakonec rámová obuv představuje boty, pro které je typické to, že spojení spodku s vrškem je vytvořeno nepřímo přišitím k rámu.