Jak vybrat správné in-line brusle pro začátečníka?

In-line bruslení se stalo oblíbeným sportem všech věkových kategorií. Jako první krok se tak naskýtá otázka, jak vybrat ty správné in-line brusle. Existuje několik typů a také nároky na in-line brusle se mohou u jednotlivých lidí lišit. Přinášíme vám tedy článek s nejzákladnějšími radami, jak vybrat správné in-line brusle pro začátečníka.

Ujasněte si frekvenci aktivity

Na začátku je třeba si ujasnit, jak intenzivně a pravidelně se budete jízdě na bruslích věnovat. Nemá cenu si kupovat špičkové brusle, když hodláte jezdit jen párkrát do měsíce. Pokud si tedy stále nejste jisti, zda se budete ježdění aktivně věnovat, porozhlédněte se raději po nějakém základním modelu.

Vhodné in-line brusle pro začátečníka by měly mít:

 • měkčí kolečka, zaručují totiž pohodlnější jízdu, rychleji se ale sjíždějí,
 • velikost koleček max. 80 mm, čím větší, tím jsou rychlejší a roste tedy i možnost pádu,
 • co se týká ložisek, čím vyšší číslo, tím kvalitnější ložiska – průměr je ABEC 5, lepší jsou ale ABEC 7.

Druhy in-line bruslí

Jednotlivé modely in-line bruslí se řadí do 4 základních skupin:

 • fitness – brusle určené pro klasické bruslení na upravených cestách, nejvhodnější pro začátečníky,
 • speedskating – brusle určené pro rychlobruslení, mají 5 koleček, pro začátečníky zcela nevhodné,
 • aggressive – brusle určené pro hrubší zacházení (skoky, U-rampy, zábradlí),
 • hokej – brusle určené pro in-line hokej, velmi podobné bruslím na lední hokej,
 • nordic skating – brusle určené na extrémní ježdění v přírodě po špatných cestách.

Fitness brusle – nejvhodnější pro začátečníky

V tomto článku, který je určen právě pro začátečníky, se tedy budeme věnovat fitness bruslím. Tyto brusle jsou velmi lehké a pohodlné. Splňují optimální poměr mezi ovladatelností a rychlostí. Mívají větší kolečka, určená na nerovnosti na silnici a pro snadnější a rychlejší bruslení.

Základní části in-line bruslí:

Každá in-line brusle se skládá z několika základních částí:

 • botička,
 • rám (šasi, frame),
 • kolečka,
 • ložiska.

Botička in-line bruslí

Botičky mají mnoho rozdílů u jednotlivých typů bruslí. Rozdělují se na botičky s pevnýmměkkým a různým skeletem. Spodní část boty bývá ve špičce a nártu z textilních materiálů. Vrchní část je plastová.

Utažení brusle je zajištěno buď šňůrkou nebo přezkou. Některé in-line brusle mají i kombinaci tkaničky a přezky, což bývá nejkvalitnější. Vnitřek botičky může být z materiálů, který se přesně vytvaruje na vaši nohu – proto by neměly nikomu půjčovat!

Rám in-line bruslí

Fitness in-line brusle mívají lehčí a vyšší rám z plastového materiálu – hliníkový je pro fitness brusle téměř zbytečný a také drahý.

Kolečka in-line bruslí

Kolečka se dělí podle velikosti, tloušťky a tvrdosti. Velká kolečka jsou obecně rychlejší (menší valivý odpor) a lépe překonávají drobné nerovnosti na silnici. Malá kolečka vám zajistí stabilnější pozici na úkor rychlosti.

Tvrdá kolečka jsou rychlejší a méně pohodlná, měkká kolečka naopak pohodlnější a pomalejší. Tvrdost koleček se pohybuje od 0 (což představuje nejměkčí) do 100 (což odpovídá nejtvrdším). Velikost se pohybuje zhruba od 40 mm do 84 mm.

Ložiska in-line bruslí

Kvalita ložisek je pro jízdu velmi důležitá. Nepřesně zpracovaná ložiska se rychleji zanesou nečistotou, hůře se otáčejí a rychle se tak zničí. Kvalitní (přesněji zpracovaná) ložiska se otáčejí snadno a jsou dobře utěsněné. Označení ložisek je standardně ABEC 1 až ABEC 7.

Cena in-line bruslí pro začátečníky

Cena bruslí téměř vždy odpovídá jejich kvalitě. Pokud chcete bruslit často, (alespoň) jednou týdně, tak na bruslích rozhodně nešetřete.

Kvalitní fitness brusle seženete přibližně od 1.800 Kč výše. Pokud si chcete bruslení jen vyzkoušet, nebo si zajezdit párkrát za rok, tak vám budou stačit i levnější brusle. Pozor si dávejte na extrémně levné brusle z hypermarketů, protože jejich kvalita je opravdu mizerná.