Jak vybrat skútr?

Konečně i u nás se skútry stávají velmi oblíbenými “vozidly”, odborně – jednostopá motorová vozidla, která jsou charakteristická malými koly a nízko-objemovým motorem obvykle se pohybujícím mezi 50 – 125 cm³. Skútr je dopravní prostředek ideální pro přepravu po obci nebo na menší meziměstské vzdálenosti. Aby tomu tak bylo, je však třeba mít spolehlivý stroj. Zda budete chtít vybrat skútr v bazaru nebo nový, dáte přednost módnímu retro stylu nebo tradičnímu designu, vždy při nákupu skútru postupujte podle tohoto návodu.
Podle čeho si vybrat skútr 

Účel

Při výběru skútru je v první řadě třeba nejprve zvážit, pro jaké účely máte v plánu skútr používat. Chcete v něm jezdit ve městě, občas na chalupu, pravidelně do školy mezi dvěma městy, nebo s ním chcete jezdit dokonce i na výlety? Toto vše ovlivňuje velikost skútru (kubaturu), typ skútru i investici do této malé “motorky”.

Nezapomeňte také na to, zda budete jezdit sami, nebo zda občas někoho svezete. V případě, že máte v plánu jezdit jen po městě, na tuto jízdu vám pak může vystačit elektro skútr (např. Yamaha). V případě občasného dojíždění na chatu vám postačí i skútr čínské značky, který není příliš drahý (cca 12 000 korun).

V případě sportovního využití nebo na výlety se nebojte do skútru investovat. V tomto případě není na škodu vybrat si vskutku výkonnou motorku, ta však už něco stojí (cca 35 000 korun).

Řidičák typu A nebo B?

Výběr skútru jistě ovlivňuje i ta skutečnost, zda máte řidičák a jaký. Pokud máte licenci typu B, můžete řídit skútr pouze do objemu 50 ccm. V případě řidičského průkazu typu A pak můžete řídit skútry i s objemem 125 ccm, 200 ccm a klidně i ty s kubaturou 300 ccm.

Spotřeba

Dalším důležitým prvkem, který ovlivňuje výběr skútru, je jeho spotřeba. Ty nejúspornější skútry mají spotřebu pouze 2,5 litru.

Doplňkové příslušenství

Skútr vybírejte také podle dalších doplňkových funkcí. V případě, že byste rádi jezdili na výlety, určitě oceníte větší zavazadlový prostor a pohodlnější sezení. Pokud jezdíte v zimě, nezapomeňte na přední plexi štít.
Jak vybrat skútr podle typu chlazení

Při nákupu skútru se rovněž zajímejte o to, jaké má chlazení. Na výběr máte chlazení vzduchem a vodou. Chlazení vodou je ve všech směrech lepší, je zbytečné bát se vyšších nároků na údržbu.

Motor skútru

Dále musíte vybrat skútr podle motoru. Při výběru motoru je důležité, abyste se zajímali o spolehlivost, možnost tuningu a dostupnosti náhradních dílů a jejich ceny.

Nejlepším motorem je ten od Keeway, má totiž slušný výkon, je spolehlivý a ideální do městských skútrů. Dostupné jsou i jejich levné díly.

Nezapomeňte na testovací jízdu

V každém případě je nutné, abyste si skútr před koupí nejen důkladně prohlédli, ale také vyzkoušeli.