Jak vybrat školní batoh?

Už brzy to vypukne! Ani se nenadějeme, dva měsíce prázdnin uběhnou jako voda, a před námi je další školní rok. Někoho čeká premiéra a někdo už je oťukaným školákem. Ať je to s vámi tak či onak, ani jeden školák se alespoň u nás neobejde bez školní tašky. Víte, jak vybrat ten správný školní batoh, co by měl mít a co naopak mít nemusí? Pokud si nevíte rady, tak jste na správné adrese. Pokusíme se vám pomoci s jeho výběrem.

Co je třeba, pokud chcete správně vybrat školní batoh:

  • dítě
  • prodejnu
  • tento článek

Jak by měl vypadat správný batoh pro děti?

V první řadě je důležité, aby měl anatomickou konstrukci, dostatečně široké polstrované popruhy na ramena (a to alespoň 4 cm široké), nebyl příliš velký, těžký, uvnitř měl slušný organizační systém a nechyběly mu ani bezpečnostní prvky. Nesmíte samozřejmě zapomenout také na design, který působí na dítě motivačně.
Velikost

Velikost batohu by měla být přiměřená věku a velikosti dítěte. Váha by měla být co nejnižší. Obecně se udává, že maximální váha prázdného batohu by pro dítě na I. stupni neměla přesáhnout 1200 g a na II. stupni 1400 g. Naplněný ruksak by neměl přesáhnout 20% váhy dítěte.

Tvar batohu

Školní batoh by měl mít pevná, anatomicky tvarovaná záda s potahem z prodyšné síťoviny, která dovolí vzduchu cirkulovat, čímž zamezí propocení oděvu.

Vnitřek batohu

Vnitřek batohu by měl obsahovat dostatečné množství přihrádek a kapes pro lepší organizaci. Čím je dítě menší, tím je pak pro dítě lehčí udržovat v ruksaku pořádek a také vše snadněji najde. Některé lepší batohy obsahují termokapsu, pouzdro na pití, karabinu na klíč, obal na mobil, či MP3 atd.

Bezpečnostní prvky

Nezapomínejte ani na bezpečnost svého dítěte. Každý správný školní batoh by měl mít po všech stranách fluorescenční prvky, které zvyšují viditelnost vašeho dítěte. V tomto případě čím více, tím lépe. Fluorescenční prvky jsou obvykle žluté, zelené či oranžové barvy.

Design

Design batohu vybírejte podle toho, co má vaše dítě rádo, ať už jde o hrdinu, či o barvy. Při výběru však mějte na paměti, že batoh dítěti nebude sloužit pouze jeden rok! Za rok dítě může z růžových “Barbin” či vláčků vyrůst a může začít odmítat batoh nosit. Proto je vždy lepší, když jde o nadčasový design, klidně i neutrální a vybraný v daných barvách.
Případně vyberte skupinu batohů, které odpovídají všem výše uvedeným požadavkům a nechte své dítě vybrat. Tento krok může působit pozitivně na jeho sebevědomí.

Jak správně nosit školní batoh?

Není důležité jen, jak batoh vypadá a jaký je, ale důležité je, aby ho také vaše dítě nosilo tak, jak by mělo. Je důležité, aby dítě nosilo ruksak na obou ramenech, aby s sebou nenosilo zbytečně mnoho věcí a naučilo se obsah ruksaku obměňovat v závislosti od daného rozvrhu.

Dbejte na to, aby obsah ruksaku byl rozmístěn rovnoměrně na pravé i levé straně.

Pokud je třeba, aby mělo dítě do školy více věcí a batoh je už těžký, je vždy lepší, když si tašku odlehčí a pití či knihy si vezme raději do ruky.

Varování

Vysvětlete dítěti, že se nemá bát se vám svěřit, že ho bolí záda. Bolest zad byste totiž rozhodně neměli ignorovat! Vyřešit tyto problémy mohou posilující cviky na záda, ale někdy je nutná odborná pomoc, která najde adekvátní řešení.