Jak vybrat parní čistič?

Jak vybrat parní čistič

Úklid a zajištění pořádku v domácnosti je snad z hlediska času a vynaložení vlastní energie nejnáročnější prací. Proto pořídit si parní čistič je dostatečnou motivací, jak si tuto každodenní činnost usnadnit a zefektivnit. Pokud zvažujete koupi tohoto přístroje, získejte předem co nejvíce informací, a to nejen u prodejců, porovnejte si reference i těch, co už přístroj vlastní a používají. Ne každý prodejce vám předá objektivní informace, ovlivněn touhou, abyste koupili právě u něj. Při výběru parního čističe věnujte patřičnou pozornost ceně a technickým parametrům.
Proč používat parní čistič

Čištění parním čističem je ekologické

Žádné saponáty a dezinfekční prostředky, úspora času a hospodárnost, to je podstata parního čištění. Potřebujete jen obyčejnou vodu a minimální spotřebu elektrické energie.

Suchá pára, která se vytváří pouze z malého množství vody, je velmi účinná při odstraňování všech nečistot včetně mastnoty. Takto vytvořená pára materiály nepromočí, pouze je zvlhčí.

Ještě před tím, než začnete parní čistič vybírat, promyslete,  na jaký účel ho budete potřebovat. Pokud vybíráte přístroj pro čištění malých ploch na toaletách, v koupelnách, na čištění spár případně sanitaci malých prostor, využijete multifunkční stroj s odsáváním, který svým výkonem i velikostí plně tuto funkci zastane.

Takové přístroje budou také při čištění menších prostorů praktičtější a jsou vhodné i pro generální úklid v bytech.

Pokud plánujete parní čistič využívat pro průmyslové čištění nebo na větší plochy – bazény, sociální zařízení ve velkých objektech, je lepší vybrat velký parní stroj s větším výkonem a nádržkou, případně s možností kontinuálního zásobování vodou. Větší výkon také zajistí lepší efektivitu čištění.

Jednokomorové nebo dvoukomorové stroje

Asi tušíte, že jednokomorové typy strojů poskytnou nižší výkon a efekt, než stroje dvoukomorové. Časové a energetické úspory překonávají dvoukomorové parní čističe a od toho se odvíjí i cena.

Jednokomorové stroje mají podstatně nižší cenu, ale nejsou tak výkonné. V tomto případě doporučujeme investovat více, aby výsledek a užitná hodnota splnily očekávaný efekt.

Princip a manipulace s parním přístrojem

Podstatu a zacházení s jednokomorovým čističem můžeme přirovnat k manipulaci s tlakovým hrncem, na který jsme zvyklí v domácnosti při vaření. Uzávěr nelze nikdy otevírat, pokud je v bojleru natlakována horká pára.

U dvoukomorového čističe kromě bojleru je ještě jedna komora, zásobní nádrž na studenou vodu, kde spojení s bojlerem zajišťuje přečerpávací pumpa.

Tento dvoukomorový čistič i s relativně malým množstvím vody zaručí dostatečně dlouhou produkci páry.

Stroj můžeme zapnout i bez toho, že bychom kontrolovali zbytkový stav vody.

Doplnit vodu můžeme kdykoliv. Manipulace je tedy celkově jednoduchá, bezpečná, nehrozí nedostatek vody v bojleru a kvalita páry je systematicky zajištěna.

Při výběru parního čističe si všímejte:

  • vybavení stroje (bezpečnostní zařízení, systém nádrží, napařovací žehlička a ostatní)
  • tlak – minimální doba nahřátí a maximální provozní tlak, udávaný v barech
  • objem (hmotnost, výška, šířka, hloubka)
  • funkčnost
  • užitek
  • bezpečná manipulace
  • výkon
Tlak je nejdůležitější

Čím větší tlak, tím vyšší teplota a tím je čistič výkonnější. To se vztahuje na dvoukomorové parní čističe. Při vyšším výkonu se rychleji zahřeje voda a tedy čištění je rychlejší.

Hmotnost a objem zásobníku

Hmotnost parního čističe samozřejmě závisí na  velikosti daného přístroje a jeho příslušenství. Některé přístroje jsou vhodné do ruky (tzv. kachny), které prostě ohřívají vodu a čistí stejně účinně, jako klasický parní čistič. Právě s tím je však spojena i nádobka na vodu.

Zásobník je obvykle závislý na typu přístroje. Objem se může pohybovat od 0,2 až do 3L. Větší objem je již v případě parních strojů, které se používají k čištění prostor ve výrobním průmyslu.

Co všechno parní stroj vyčistí

Parní čistič snadno vyčistí nedostupná místa, dlaždice, sociální zařízení, keramické obklady, spáry, kuchyňské prostory, připáleniny v troubě, stroj poslouží na vytírání podlahy, utírání prachu, čištění oken a vše ostatní, co potřebujete v bytě umýt. Na čistící chemii zapomeňte. Úspora je evidentní.