Jak vybrat mateřskou školku pro děti?

Státní školky jsou i několik let dopředu plné a díky tomu narůstá nabídka soukromých předškolních zařízení. Většina rodin volí školku, která je pokud možno blízko a hlavně tu, kam jsou ochotni vaše dítě přijmout. Jak správně vybrat mateřskou školku pro vaše dítě, na co si dát pozor, co si zjistit a jak postupovat, vám poradí následující řádky.

Základní otázky před výběrem mateřské školky

Hledám předškolní zařízení nebo kolektivní hlídání dětí? Jak dobře vybrat mateřskou školku pro děti?

Je soukromá školka zapsaná v rejstříku škol Krajského úřadu? Pokud ano, podléhá totiž nařízením jako běžné školky provozované obcí – hygienickým, vzdělávacím i jiným nařízením. Pokud ale ne, musíme se ptát, kdo a jak zaručuje kvalitu vzdělávání.

Má školka ucelený vzdělávací program?

Vzdělávací program je veřejný dokument, který na základě tohoto – zákonem daného – rámcově vzdělávacího programu školka vypracovává a který má přesně dané náležitosti.
Musíme se ale také zamyslet nad tím, jaký je záměr určitých kroužků a zda tím školka sleduje specifické cíle, nebo zda jen potřebuje naplnit denní program. Určitě neplatí dobrá školka = velké množství kroužků.

Uvažujete o cizojazyčné školce?

Mělo by vás zajímat, zda jsou mezi učiteli rodilí mluvčí – pokud ano, jaká je jejich kvalifikace.

A další otázkou je, zda mají děti v cizojazyčné školce plnohodnotný předškolní program v angličtině, nebo je hlavní náplní dne výuka angličtiny.

Atmosféra školky

Při návštěvě školky by nás měla upoutat atmosféra. Jak na nás působí paní ředitelka / učitelka; hlavní je rozhlížet se kolem sebe. Podívat na výzdobu školky, na dětský koutek. Čím se děti právě zabývají, co je na nástěnce a zda jsou zde viditelné a srozumitelné informace pro rodiče.