Do lyžařské výbavy nemusíte investovat desítky tisíc. Lyže z druhé ruky seženete v bazaru za zlomek původní ceny. A víte jaký je mezi nimi rozdíl? Rozdíl mezi novými a “ojetými” lyžemi je jen jeden den na sněhu. Jak ale vybrat ty správné? Co zkontrolovat a na co se zaměřit, abyste vybrali dobré lyže za nízkou cenu?
Co potřebujete vědět, pokud chcete kupovat lyže z druhé ruky?
Než vyrazíte do lyžařského bazaru nakoupit lyže z druhé ruky, zkuste si odpovědět na několik základních otázek:
- Jak dobře umím na lyžích jezdit?
- V jakém terénu chci jezdit?
- Kolikrát za zimu půjdu lyžovat?
- Jaké mám lyžařské ambice?
Pokud vyrazíte s dětmi na vánoční lyžovačku do rakouských Alp, v lednu s přáteli do Francie a sezónu zakončíte ve Slovenské Tatrách, pravděpodobně nebude všude stejný terén. V dobrém kamenném lyžařském bazaru vám při výběru lyží z druhé ruky pro zvolené podmínky rádi poradí.
Kvalitní bazar je základ, vyškolený personál povinnost
Často omílané téma, ale opravdu to nepodceňujte. Dobře zvažte, do kterého bazaru půjdete, protože lyže, které si pak odnesete, vám budou sloužit několik let. V případě nákupu v internetovém bazaru si zjistěte, za jakých podmínek lze zakoupené lyže vrátit a zda vůbec.
V případě, že kupujete na velkém internetovém bazaru, kde koupíte lyže z druhé ruky od soukromého prodejce, s vrácením zakoupených lyží moc nepočítejte, proto si dejte velký pozor při koupi a raději volte koupi od prodejce z vašeho okolí, aby bylo možné si lyže osobně prohlédnout a pak zakoupit.
Má to svou výhodu: ušetříte na poštovném, na lyže se podíváte osobně, v případě koupě si je sami i odvezete a máte tedy záruku, že se nepoškodí vinou nešetrného zacházení přepravců. A je velká pravděpodobnost, že se ještě na ceně s prodejcem dohodnete.
Co se týče specializovaných bazarů, vyškolený personál složený z odborníků vám poradí a zodpoví všechny otázky, přičemž se možná rozhodnete pro úplně jiné lyže, než jste si zvolili na začátku. Komunikovat spolu můžete přímo na prodejně, po telefonu či online.
Na co se při výběru lyží zaměřit
Výběr lyží je tak trochu alchymie. V úvahu musíte brát hodně drobností, které ve výsledku ovlivní to, zda si týden na horách užijete nebo ne. Každý způsob jízdy vyžaduje jiný druh a délku lyží.
Zde je několik obecných pravidel, podle kterých můžete vybírat:
- Začátečníci, lidé s menší postavou a lehčí váhou, ocení kratší lyže s měkčím jádrem. Ty jsou točivější a lépe ovladatelné.
- Pokročilí a sportovní lyžaři, lyžaři větší postavy s větší váhou, mohou mít lyže delší. Jsou tvrdší a často s dřevěným jádrem.
- Delší lyže jsou při rychlejší jízdě klidnější a snadněji zvládají dlouhé oblouky. Jsou určeny spíše pokročilejším lyžařům.
- Lyže pro upravené tratě jsou zpravidla ve středu užší. Pokud však nejezdíte na 100% připravené sjezdovce, která bývá upravená maximálně pár hodin po průjezdu rolby, nebojte se ani lyží se šířkou 80-85 mm pod botou.
Na co si dávat obzvlášť pozor při výběru lyží z druhé ruky
V bazaru vždy zkontrolujte skluznice lyží. Rozhodně by neměly mít hluboké rýhy a škrábance. Naopak odřené vrchní část lyže nijak nevadí a jedná se spíše o kosmetický nedostatek. Dobrý bazar vám nabídne pouze kvalitní, servisované vybavení a lyže z druhé ruky.
Spolu s prodejcem se také zaměřte na jádro lyže. Nesmí být “prošlápnuté”. Také se zeptejte, zda si máte dát pozor na nějaké konkrétní detaily u různých značek.
Vybrali jste si? Vyzkoušejte si je!
Je vám jasné, jaké jsou vaše lyžařské schopnosti, co od lyží očekáváte, probrali jste s personálem všechny detaily a ve výběru vám zůstaly 3 druhy lyží? V některých bazarech je možné si lyže z druhé ruky půjčit na zkoušku. Půjčte si jedny a vyzkoušejte je. Teprve když si budete jisti, že jsou to ty pravé, tak si je kupte. Lepší bazary vám při konečné koupi odečítají cenu půjčovného od celkové ceny lyží.
Cena bazarových lyží je často až o 80% nižší oproti novým kusům přičemž kvalita zůstane stejná. A rozdíl je právě jeden den na sněhu. Ušetřené stovky můžete investovat do wellness a dalších skvělých zážitků. Přejeme příjemné lyžování.