Jak vybrat externí disk?

Externí disk je v posledních letech velmi populárním úložištěm, protože umožňuje transfer velkého množství dat a zálohování. V obchodech nám proto prodejci nabízejí různé typy externích disků a je velmi náročné z nich vybrat ten nejlepší. Nutno říci, že při výběru musíte uvažovat tak, aby byl daný externí disk nejlepší pro vás a pro vaše individuální potřeby. I když kapacita externího disku je pro spotřebitele nejdůležitějším parametrem, je třeba hledět i na další vlastnosti výrobku.

Co je třeba, pokud si chcete vybrat externí disk

  • vědět, jak velký by disk měl být a jakou kapacitu by měl mít
  • vědět, na jaký účel disk chcete
  • vědět, kolik peněz za něj chcete dát

Kapacita disku

Externí disk vybírejte v první řadě podle jeho kapacity (kolik dat můžete na externí disk uložit) nebo také podle jeho velikosti (rozměru disku). Na výběr máte z disků 16 GB, 320 GB, 500 GB, 720 GB, 1 TB, 1,5 TB a 2 TB.
Čím je kapacita externího disku větší, tím je také obvykle větší i jejich velikost, a je proto náročnější je přenášet.

Konstrukce

Externí disky vybírejte podle konstrukce. Malé přenosné disky můžete velmi hravě strčit do kapsy bundy, kdežto velké externí disky jsou určeny na stále umístění na jednom místě.

Koupit si také můžete velký externí box, který je však nutné nejdříve naplnit. To však vyžaduje jistou odbornost, zkušenosti a znalosti.

Rychlost otáčení

Dalším důležitým parametrem externích disků je jejich rychlost otáčení. U malých disků je standardem rychlost 5400 rpm, u velkých pak berte takové, které mají rychlost minimálně 7200 rpm.

Dostatečnou rychlost potřebujete k tomu, aby na přehrání a na přečtení přístroj nepotřeboval příliš dlouhý čas a vy pak na výsledek nečekali i několik desítek minut. Je tedy zcela pochopitelné, že tedy i rychlost otáček externího disku významně ovlivňuje cenu externího disku.

Účel externího disku

Externí disk vyberte také podle účelu použití. V nabídce jsou totiž i moderní SDD disky, které mají kapacitu 16 GB a jejich velikost je podobná klíčence.

Rozhraní

Pamatujte na rozhraní, kterým je externí disk osazen. Ty nejnovější externí disky se propojují s pomocí USB 2.0 nebo USB 3.0 (rychlejší přenos dat), ale existují ještě disky s rozhraním eSATA, FireWire, IEEE1394 a LAN.
Velké disky přitom musí být na stálo zapojené do elektrické sítě, malé disky si berou elektrickou energii s pomocí USB portu napojením na notebook nebo počítač.

Cena

Podstatná je pro většinu z nás i cena externího disku. Externí disky s větší kapacitou jsou vždy dražší.

Nejlevnější pevné externí disky s kapacitou 500 – 1000 GB vás vyjdou cca na 1.000 korun. Ty nejdražší, nejvíce propracované disky (s rozsáhlou kapacitou, rychlostí i přijatelnou velikostí) vás mohou vyjít až přes 10.000 korun.