Jak vybrat diktafon?

Diktafony byly odjakživa oblíbenou pomůckou především špehů a přírodovědců, kteří si nahrávali zvuky zvířat. V dnešní době jsou diktafony stále populární, toto drobné zařízení lze využít jako skvělý důkazní materiál při různých jednáních, ale i jako bezpečnostní prvek nebo při nahrávání přednášek. Ačkoli má každý moderní telefon v sobě diktafon zabudovaný, tak je jejich kvalita nesrovnatelná s klasickými diktafony, které poskytnou jednoduché ovládání a perfektní zvukový záznam. Nejpopulárnější jsou digitální diktafony, které si představíme nejdříve. Přečtěte si článek Jak vybrat diktafon?

Podle čeho si vybrat diktafon:

Paměť

Zkuste si vybrat diktafon, který bude disponovat dostatečně velkou interní pamětí. Pokud vám paměť stačit nebude, tak zvolte diktafon na paměťové karty.
Jedná se o nejlepší možnost, se kterou můžete karty měnit a sami si určovat celkovou kapacitu nahraného zvuku.

Formát

Diktafon by měl poskytnout základní formáty nahrávání. Výběr orientujte i podle formátu, který potřebujete vy, základem by měly být formáty MP3 / 4, WMV, WAV a jiné.

Připojení a propojení

Pro snadnější práci s nahraným zvukem by měl jít diktafon propojit s počítačem. Pokud plánujete připojovat i externí mikrofon, či cokoliv jiného, tak se přesvědčte, zda a jak má k tomu přizpůsobené konektory.

Kompatibilita

Zjistěte si možnosti softwaru, žádaný bývá převod mluveného projevu do psaného a další moderní programy, které by měly být podporovány. Pokud si nahráváte přednášky na VŠ, tak se na tuto vlastnost zaměřte.

Baterie

Lepší je vybrat diktafon, který vám poskytne výdrž baterie na alespoň 10-15 hodin aktivního nahrávání.

LCD displej

Pohodlí při ovládání vám poskytne i velký LCD displej. Čím větší displej, tím bude vaše práce se zvukem přehlednější.

Detekce zvuku

Vybírejte si modely s nejlepší citlivostí zvuku a s funkcí detekce zvuku. Díky této funkci bude diktafon nahrávat pouze v momentě, kdy se ozve nějaký hluk nebo zvuk. Zamezí to tak tomu, že nebude nahrávat ticho a ušetří vám to i paměť.

Analogový diktafon

Analogové diktafony jsou opakem těch digitálních. Nahrávají zvuk na kazetu a nabídnou nejlepší nahrání zvuku. Takové diktafony jsou určeny pro dokonalé nahrání zvuku, který je zcela nezpochybnitelný, neboť je nahráván na magnetickou pásku kazety. Je velmi oblíbený pro použití jako důkazní materiál.

Při výběru analogového diktafonu se soustřeďte na citlivost mikrofonu, turbo převíjení kazety a přítomnost LCD displeje.