Jak vybrat dětskou autosedačku?

Koupit dětskou autosedačku je úkol, který vyžaduje i určitou odpovědnost ze strany rodiče / rodičů. Vaše dítě musíte zajistit při jízdě autem pomocí autosedačky. Její výběr není radno podceňovat, protože existuje mnoho faktorů, které ovlivňují kvalitu a následně i funkci autosedačky. Na co byste si měli při nákupu autosedačky dát pozor a podle jakých kritérií byste ji měli vybírat, vám poradí následující řádky.

Proč kupovat dětskou autosedačku?

Povinnost zajistit dítě při jízdě v automobilu pomocí vhodné autosedačky ukládá sám zákon. Hlavním důvodem je především zajistit co největší bezpečnost dítěte v případě autonehody. Uvědomte si, že nejste schopni dítě při nárazu v náručí udržet. Už náraz při rychlosti 15 km / hod. může být pro dítě smrtelný.

Dítě musíte zajistit do autosedačky, pokud jeho tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů nebo jeho výška nepřesahuje 150 centimetrů.

Rozhodujícími kritérii, podle kterých byste měli vybírat autosedačku, je již zmíněná tělesná hmotnost dítěte a jeho výška. Těmto dvěma parametrům byste měli dětskou autosedačku přizpůsobit.

Rozhodně nedoporučujeme, abyste z ekonomických důvodů kupovali větší dětskou sedačku. Věřte, že neušetříte, naopak v případě nehody autosedačka řádně neplní svou funkci. Život vašeho dítěte má rozhodně větší cenu.

Jakou dětskou autosedačku tedy vybrat?

Dětské autosedačky dělíme do pěti základních skupin, které jsou odvozeny podle hmotnosti dítěte (sedačky nikdy nejsou kategorizovány podle věku dítěte):

  • Skupina 0: od narození do 10 kg, přibližně do 18 měsíců.
  • Skupina 0+: od narození do 13 kg, přibližně do 2 a půl až 3 let.
  • Skupina I: od 9 do 18 kg, přibližně od 1 roku do 5-6 let.
  • Skupina II: od 15 do 25 kg, od 4 do 9 let.
  • Skupina III: od 22 do 36 kg, od 7-8 let do 12 let

Vždy kupujte dětskou autosedačku, která je vybavena opěradly a opěrkou zad. Jednoduché a obyčejné podsedáky jsou absolutně nevhodné a nedostatečné.

Co by měla dětská autosedačka ještě mít?

Autosedačka by měla mít jednoduše a intuitivně označené příchytky na bezpečnostní pásy. Příchytky brání tomu, abyste dítě v autosedačce špatně připoutali, což je zásadní faktor, který ovlivňuje funkci autosedačky v případě autonehody.

Při nákupu autosedačky věnujte pozornost i kvalitě polstrování a materiálů, ze kterých je autosedačka vyrobena. Rozhodně se vyhněte nákupu již použité autosedačky. Nikdy nemůžete získat jistotu, že autosedačka není poškozena.

Ujistěte se, že vámi vybraný typ autosedačky je řádně homologován. K tomu vám pomůže přítomnost značky R44-04 nebo R44-03.

Také směřujte svou pozornost na číslo zkušební značky, protože první dvojčíslí nebo číslo za lomítkem udává současnou verzi normy, kterou daný typ splňuje. Např. číslo 04 na začátku sériového čísla nebo za jeho lomítkem udává, že autosedačka splňuje normu bezpečnosti v případě bočního nárazu.

Uchycení dětské autosedačky

Značka Universal znamená, že autosedačka je univerzální a lze ji připevnit do všech typů automobilů.

Univerzální modely musí být vybaveny třetím úchytem, který slouží k omezení rotace autosedačky v případě čelního nárazu.

Značka Isofix znamená, že úchyt není univerzální a hrozí riziko, že nebude kompatibilní s vaším automobilem. Seznam vozidel, v nichž může být použita autosedačka s neuniverzálním úchytem Isofix, by měl být uveden výrobcem na webových stránkách nebo by je měl mít k dispozici sám prodejce.

Dětskou autosedačku vždy vybírejte tak, aby se v ní vaše dítě cítilo dobře a pohodlně. Nezapomeňte, že v autosedačce může dítě strávit při cestování i několik hodin. Vybírejte autosedačku nejen pohodlnou, ale hlavně kvalitní a bezpečnou.

Jde přece o vaše dítě, vaši budoucnost a rozhodně nechcete, aby se jí něco stalo. Proto si raději dejte při výběru dětské autosedačky záležet.