Jak vybrat dětské kolo?

Správný výběr kola je pro dobrý pocit z jízdy velmi důležitý. Dvojnásobně to platí, když kupujeme dětské kolo, protože špatně vybrané kolo může dítě od cyklistiky zcela odradit. Pojďme si proto říci, jak postupovat, když chceme vybrat dětské kolo. Půjdeme postupně od nejmenších kol pro nejmenší jezdce.

Podle čeho si vybrat dětské kolo

Základem je velikost

Pro správné ovládání kola je nutné jej vybrat ve správné velikosti. Orientačně ji poznáme tak, že necháme dítě rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi.

Mezi trubkou a rozkrokem by mělo zůstávat pět až deset centimetrů místa. Důležité také je, aby dítě bez potíží ze sedla dosáhlo na řídítka.

Kolo nebo odrážedlo?

Pokud je dítě ještě příliš malé na první kolo, je více než moudré pořídit mu nejprve odrážedlo, které je skvělou přípravou pro pozdější přechod na kolo.

Při pozdějších začátcích s cyklistikou, kdy je dítě na odrážedlo už příliš velké, začněte rovnou na dětském kole, buď s pomocnými kolečky nebo bez.

Odrážedlo hodně naučí

Odrážedlo je vlastně malé kolo bez pedálů, na kterém se dítě pohybuje tím, že se odráží nohama od země. Nohama dítě také brzdí.
Vždy po odrazu přitom chvíli udržuje rovnováhu a bezpečně a intuitivně tím tuto dovednost rozvíjí, což později velmi usnadní a urychlí učení na opravdovém kole. Při výběru odrážedla je nutné se přesvědčit, že dítě dosáhne ze sedla celými chodidly na zem, aby se mohlo dobře odrazit.

Rozdělení kol podle velikosti kol v palcích

Dětská kola se vyrábějí ve čtyřech velikostech, a to 12″, 16″, 20″ a 24″. Číslo znamená průměr ráfků kol v palcích.

S každou větší velikostí je kolo vybaveno dalšími komponenty, se kterými se dítě postupně učí zacházet. Jde o pákové brzdy, přehazovačku, přesmykač či odpruženou vidlici.

Velikost 12″ a 16″

Kola v těchto velikostech jsou ještě vybaveny pomocnými kolečky, které lze odmontovat.

U kvalitních modelů lze nastavit úhel koleček, které mohou být buď stále v kontaktu s terénem, nebo se dotknou až ve chvíli, kdy dítě ztrácí stabilitu a padá na jednu stranu. Kolečka jim na kole ponechte jen nezbytně nutnou dobu, abyste nebrzdili pokroky dítěte.

Kola velikosti 12″ a 16″ ještě nemají pákové brzdy, které děti obvykle stejně nezvládnou stisknout. Brzdění proto realizuje protisměrným záběrem pedálů.

Velikost 20″ a 24″

Kola těchto velikostí už disponují přední i zadní čelisťovou brzdou. Některé “dvacítky” už také mají přehazovačku.

Dětské kolo velikosti 24″ bude mít i přesmykač, takže dítě už má k dispozici dostatek převodů na vycházky v terénu s větším převýšením.

Kola ve velikosti 20″ a 24″ už nabízejí i výhody přední odpružené vidlice, takže se děti mohou vydat i mimo zpevněné cesty.

Tipy

Chcete-li mít usnadněný a přehledný návod, jak koupit dětské kolo, vždy můžete na internetu najít přehlednou tabulku, která porovnává výšky dětí s vhodnými velikostmi kol.

Nikdy nenechte dítě jezdit bez přilby!

Nezapomeňte, že ani nejmenší děti by nikdy neměly jet na dětském kole bez cyklistické přilby. Vybírejte vždy jen helmu s odpovídající bezpečnostní certifikací, dále s nízkou hmotností a dostatečným odvětráním přilby. Také přilba musí mít správnou velikost pro dítě. To znamená, že nesmí nikde tlačit, ale jinak musí sedět natěsno, aby v případě pádu zůstala na svém místě a spolehlivě dítě ochránila.