Jak vybrat cyklistické brýle?

Cyklistické brýle nejsou jen praktickou pomůckou ve chvílích, kdy svítí sluníčko, ale vaše oči ochrání i před hmyzem, větvemi, kamínky, vodou, deštěm i větrem. Cyklistické brýle jsou speciální brýle, které jsou přizpůsobeny potřebám, které cyklista jedoucí na kole má. Kvalita brýlí na kolo je proto různá. Ptáte se, co při svém výběru cyklistických brýlí nezanedbat?

Návod a postup, jak si správně vybrat cyklistické brýle

Brýle vždy vyzkoušejte

Brýle vám musí pevně sedět na nose, nesmí vám padat a ideální je, když mají pružné obruby, tvarovatelné nosníky a nožičky. U cyklistických brýlí je třeba, aby vám věrně kopírovaly obličej a zároveň poskytly očím důkladnou ventilaci. Kvalitní brýle počítají s pocením, a proto by koncovky nožiček a nosníky měly být vyrobeny z protiskluzových materiálů.




Vybírejte také podle stylu jízdy

V případě, že se věnujete extrémním sportům, potřebujete speciální brýle, které se na první pohled podobají těm lyžařským. Tyto brýle jsou na hlavě připevněny s pomocí pásky lemující hlavu, důkladně přiléhají na obličej, a ani ony se neobejdou bez důkladného odvětrávání a bez přilby (nejideálnější je integrální přilba).

Doplňky

Na tyto brýle navíc můžete použít speciální fólie, které v případě zašpinění jednoduše strhnete a máte opět čisté zorné pole (což oceníte při jízdě blátem, deštěm a podobně). I zde se cena těchto brýlí liší, na trhu se objevují tyto brýle zejména pro nadšence sjezdu a freeride.

Cena se liší hlavně kvůli použitému “sklu” do skel. Běžně brýle si můžete koupit obvykle tam, kde se prodávají kola, případně i jiné sportovní potřeby.

Skla

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr cyklistických brýlí jsou skla. Ty nejlevnější brýle mají skla vyrobené z plastu, které neprošly žádnou úpravou a nemají ani žádné ochranné prvky. Investovat do skel se však rozhodně vyplatí. Když si chcete jízdu na kole vychutnat, a také máte zájem o svou bezpečnost, kupte si taková skla, která pro vás budou přínosem.

  • Namísto obyčejných plastových skel si proto raději kupte ty vyrobené z poly karbonátu, který je pevnější a odolnější.
  • Polarizovaná (antireflexní) skla vám umožní pohodlný výhled i tehdy, když je slunce ostré a nepříjemně se odráží.
  • Fotochromatická skla vás zbaví potřeby mít několik různých cyklistických brýlí, případně mít brýle s výměnnými skly. Podle intenzity sluníčka se samy rychle zakalí. Tyto brýle jsou však ze všech nejdražší.
  • Pokud nechcete tolik do cyklistických brýlí investovat a hledáte zlatou střední cestu, kupte si takové, kde budete moci různě zakalená skla dle potřeby zasazovat.




Dioptrické cyklistické brýle

Nosíte dioptrické brýle? V případě, že při sportu nepoužíváte kontaktní čočky, si musíte cyklistické brýle jít koupit k optikovi. Jde totiž o speciální cyklistické brýle, které se skládají ze dvou vrstev skel, přičemž dioptrická skla jsou umístěna blíže k obličeji.

Do těchto speciálních brýlí vám optik přesně na míru zasadí dioptrická skla.

Na co se ptát při výběru cyklistických brýlí:

  • Na odolnost vůči poškrábání. Kvalitní brýle jsou vyrobeny z takových materiálů, které jsou odolné vůči poškrábání skel.
  • Zamlžené brýle jsou velmi nepříjemné a znemožňují mít kontrolu nad jízdou. Možností, jak tomu předejít, je hned několik. Některé cyklistické brýle se zamlžením bojují odvětrávacími otvory, někdo doporučí koupi speciálního roztoku v optice, a ty nejlepší (ale i nejdražší) mají tzv. hydrofobní vrstvu, která zabraňuje nejen mlžení, ale i ulpívání nečistot.