Jak vybrat čtečku knih?

Mezi velmi oblíbené výdobytky poslední doby patří čtečky elektronických knih (e-knih), které umožňují snadné čtení, učení i sbírání různých informací. V současné době si čtečku knih můžete vybrat z celé řady různě velkých a s různými funkcemi. Víte však, jak si vybrat čtečku elektronických knih a která kritéria při výběru čtečky by vás měla zajímat?




Podle čeho si vybrat čtečku knih

Displej

U displeje je velmi důležitá jeho velikost, rychlost reakce a skutečnost, zda se jedná o E-ink displej nebo LCD displej. Při výběru čtečky si dále všímejte kvalitu zobrazení, která by měla být špičková i při osvícení přímým světlem. Běžně se prodávají čtečky s pěti až dvanáct palcovým displejem. Cena čtečky knih se pohybuje okolo 3.000 korun.

Velikost displeje přitom významně ovlivňuje nejen čitelnost, ale i mobilitu. Čtečka, která má 5 palců, je určena k běžnému čtení, problémem jsou malá písmenka, avšak je snadno přenosná. 6 palcová čtečka knih je u nás nejvíce prodávanou a čtenářům vyhovuje pro snadnou přenosnost, a také pohodlné čtení.

Tuto čtečku knih si lidé velmi rádi s sebou berou na cesty i do MHD. Pozitivní je u ní nejen skladnost, ale také váha (váží méně než kniha). Čtečky s velikostí 9-10 palců již nejsou tak skladné, avšak dobře se v nich studují různé dokumenty a materiály uložené ve formátu PDF. Tyto čtečky jsou vhodné pro studium i práci.

LCD nebo E-ink displej

Původní čtečky byly vytvořeny na bázi tzv. E-inku, který zcela napodoboval klasický černobílý tisk. Tyto čtečky umí zobrazovat jen několik odstínů šedé a bílé a klasický text. S obrázky nebo hudbou tu nepočítejte. Jde tu vysloveně o elektronickou knihu, kterou nemůžete číst ani v tmě, pokud není čtečka obohacena o podsvícení displeje. LCD čtečky fungují na zcela jiném principu.

Na těchto čtečkách vidíte barvy, obrázky i videa. Tyto čtečky také obvykle bývají dotykové, i když i E-inkových dotykových stále přibývá.

Jaký je mezi LCD a E-inkovými čtečkami hlavní rozdíl? – Ve výdrži. Čtečka s LCD displejem potřebuje dobití každých pár hodin, kdežto E-inkové vydrží v plném provozu i 14 dní. Vše se samozřejmě odvíjí i od baterií.

Displej musí mít i kvalitní zobrazení na slunečním světle.

Výdrž baterie

Výdrž baterií je dalším důležitým kritériem, který byste měli při výběru čtečky elektronických knih zohlednit. Tato výdrž se nepočítá na minuty, ale na impulzy. Vyberte si čtečku s takovou baterií, která vydrží minimálně 10 000 impulsů.




Úložiště

Čtečku elektronických knih si vybírejte i podle toho, jakým způsobem do ní můžete dostat data (tedy dokumenty a elektronické knihy). Na trhu jsou k dispozici takové čtečky elektronických knih, které se prostřednictvím USB portu spojí s počítačem nebo notebookem a požadované soubory si jednoduše přetáhnete (zkopírujete).

O něco modernější čtečky se již dokáží napojit na Wifi nebo 3G síť, která vám umožní přímé připojení se k internetu, odkud si knihu můžete stáhnout a umístit přímo dovnitř nebo na paměťovou kartu.

Čtečky elektronických knih mají obvykle paměť pohybující se od 0,5-4 GB, což je dostačující v případě klasických dokumentů, pokud však uvažujete mít ve čtečce dokumenty ve formátu PDF, obrázky, videa nebo dokonce hudbu, porozhlédněte se raději po takové, která umožňuje vložit paměťovou kartu.

Ovládání

Ovládání čtečky by mělo být jednoduché a mělo by vám doslova padnout do ruky. Ovládání čtečky přitom může být dotykové, ale praktické je i tlačítkové ovládání.

Klávesy by na čtečce měly být umístěny smysluplně a tak, aby se vám čtečka neovládala trochu krkolomně. Je proto dobré si čtečku vzít do ruky a vyzkoušet si ji.

Hmotnost

Velmi významným faktorem při výběru čtečky je také její váha. Šestipalcové čtečky váží jen necelých 200 gramů. Pokud si vyberete desetipalcovou čtečku knih, může vážit i třikrát tolik než malá (0,5 kg).

Další kritéria, podle kterých si vybírat čtečku elektronických knih

Podle bonusových funkcí, které všechny čtečky nemají. Čtečku knih vybírejte podle Vás, co je pro Vás praktické.

Některé čtečky svým uživatelům nabízejí možnost zakládání si záložek, psaní si poznámek do textu, používat kalendář, slovník nebo webový prohlížeč. Ty nejmodernější čtečky elektronických knih umožňují díky Androidu stáhnout si a hrát i různé hry.