Jak vybrat chrániče na brusle?

Víte, jaké chrániče na brusle si koupit? Bruslení na in-line bruslích je již několik let velmi oblíbeným sportem. Tento sport má velmi pozitivní vliv na svalstvo i kardiovaskulární systém, bohužel jeho negativem jsou možné pády a úrazy. Tyto pády na in-line bruslích jsou odborníky označovány za jedny z nejvíce nebezpečných a často i zbytečných. Mnohým je totiž možné předejít. Stačí k tomu docela málo, mít pár chráničů na in-line brusle.

Podle čeho si vybrat chrániče na brusle

Které partie si chcete chránit

Chránič na in-line brusle si kupte na všechny rizikové partie, které chcete a potřebujete chránit (kolena, lokty, dlaně a hlavu).
Cenově výhodně vás vyjde koupě trojsetu chráničů (na dlaně, kolena a lokty), ke kterému ještě dokoupíte už jen adekvátní přilbu na in-line brusle.

Velikost

Chránič na in-line brusle vybírejte podle vaší aktuální velikosti. Jsou rozčleněny do velikostí: S (děti do 120 cm), M (120 – 160 cm), L (150 – 190 cm), XL (180 – 200cm).

Styl bruslení

Výběr chráničů provádějte podle stylu bruslení, jaké provozujete – fitness, hokej, profi speed, agresivní bruslení (rampa) nebo outdoor.

V případě agresivního bruslení, hokeje, profi speedu, a případně i u outdoorového bruslení, volte kromě základního trojsetu a přilby také chrániče na holeně, kyčle a kostrč.

Vlastnosti chráničů

Při nakupování si chrániče na brusle důkladně prohlédněte. Kvalitní chránič na in-line brusle musí mít uvnitř vždy dokonale anatomicky vytvarovanou vycpávku a po obvodu chrániče kvalitní změkčení.

Kromě vycpávky si však nezapomeňte prohlédnout také fixační pásky. Proč? U chráničů je nutné, aby pevně držely (což zajistí právě fixační pásky), a proto je důležité, aby tyto pásky byly vyrobeny z pružného materiálu a v případě chráničů kolen a loktů, aby byly 4 (možná vás to překvapí, ale na trhu jsou nabízeny nekvalitní produkty s pouze dvěma pásky).
Pouze 4 pásky zajistí, aby chránič důkladně držel na kloubu (koleno, loket) a zároveň umožní kloubu pohodlný pohyb.

Vyzkoušejte si je

Chránič na in-line brusle si ideálně vyzkoušejte, musí skvěle sedět. Po nasazení chráničů zkuste napodobit pád a sledujte, zda necítíte v chráněné části bolest, pokud ano, nejsou to ty správné chrániče.

Cena

Chránič na brusle samozřejmě vybírejte i podle ceny, ale mějte na paměti, že ta by neměla být klíčová. Chrániče jsou na českém trhu nabízeny již od 250 korun (méně kvalitní) až po dražší za více než 800 korun (které jsou atraktivní i svým designem a nejen kvalitou).