Jak vybírat oblek?

Oblek v dnešní době představuje již nedílnou součást pánského šatníku. Často oblek patří ke klasickému dress codu moderního a úspěšného muže, můžeme ho tedy zcela směle zařadit mezi pracovní uniformy. A i když oblek ke své práci nepotřebujete, vždy je dobré alespoň jeden nadčasový ve skříni mít. Výběr a nákup obleků však nepatří zrovna mezi oblíbené mužské činnosti a není to ani jednoduché. Víte, jak vybírat oblek? Pokud ne, poradíme vám …
Co je třeba, pokud si chcete správně vybrat oblek:

 • metr
 • znalosti
 • trpělivost
 • sebe na vyzkoušení
 • případně poradce, kterému věříte

Velikost obleku

V první řadě oblek vybírejte podle jeho velikosti. I když udáte nějakou velikost a do ruky dostanete několik obleků, dříve než ho koupíte, musíte si oblek vyzkoušet. Oblek vám totiž musí sedět.

U obleku si všímejte:

 • Délky rukávů, které by i při ohybu nebo zvednutí ruky neměly být krátké a neměly by táhnout. Důležité je, aby přes rukávy saka vyčnívaly manžety košile. Rukávy sak nesmíte mít tedy delší než košili!
 • Ramena vám musí sedět. Látka mezi rameny vás nesmí táhnout, a to ani při pohybu rukou.
 • Při zkoušení se v obleku projděte, zkuste se sehnout i dřepnout. Oblek nesmí nikde škrtit, táhnout, ale ani být příliš volný.
 • Délka kalhot musí v zadní části spadat až k patě a vpředu by měla být nahrnuta na přední část.
 • Rozkrok kalhot musíte mít vskutku v rozkroku a ne někde jinde!
 • Sako vám musí obkreslovat vaši postavu. Když zvednete ruce, nesmí vám zůstat nad břichem. Co to znamená? Pas musí být vytvořen, ale nesmí být ani příliš obepnutý, ani příliš volný.
 • Stehna nesmíte mít příliš obepnutá, protože by se vám špatně sedalo.

Barva

Barva obleku je velmi důležitým faktorem. Barvu obleku si vybírejte podle toho, na jaké účely je oblek určen (kam v něm budete chodit). Kromě toho by barva obleku měla svědčit vaší tváři (barevnému typu). Univerzální barva obleku je černá, námořnická modrá, černošedá a grafitová. Vhodným oblekem je však také bílý oblek, šedý oblek a hnědý oblek.
Vhodný materiál

Při výběru obleku si všímejte materiálu. Vskutku kvalitní oblek by měl být z 100% bavlny. Na obleku by měla být uvedena i její kvalita, pokud není, neznamená to nic dobrého. Dívejte se proto na označení obleku a kupujte nejlépe takový, který má vlny 130, 140, 150 nebo 180.

Podšívka by měla být ideálně z hedvábí. Vedle vlny (bavlny) může být oblek také vyroben z kašmíru, lnu nebo mohéru.

Pozor, neberte žádnou syntetiku, nejenže klesá kvalita obleku, ale i jeho pohodlnost.

Styl

Oblek vybírejte také podle stylu. Obecně známe 4 styly obleků, – britský, evropský, modifikovaný evropský a americký. Každý z nich má jisté specifika, která představují nejen jinou siluetu obleku, ale také se hodí i k jiné postavě.

 • Britský styl vznikl ve třicátých letech minulého století. Tento oblek dobře sedí a sleduje pohyb těla. Sako má ramena lehce vycpané, pas vykrojený, zapínání dvouřadé na 4 nebo 6 knoflíků.
 • Evropský styl obleku je současný hit. Oblek má zvýrazněná ramena a boky, pasu nevěnuje příliš velkou pozornost, rozparky na něm nenajdete, klopy kapes jsou širší a celkově je tento oblek vhodnější pro muže vyšší postavy, kteří potřebují opticky zvýraznit horní část těla.
 • Evropský modifikovaný styl představuje tradiční model z poloviny osmdesátých let minulého století. Současní italští návrháři tento model odlehčili a je tím pádem pohodlnější. Tento oblek má typické průramky, takže výborně padne přes prsa, má jednoduché klopy kapes, které jsou bez patek. Silueta tohoto obleku sedí nejvíce vyšším mužům.
 • Americký styl vznikl již na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Toto sako má přirozená ramena a zcela bez vycpávek. Toto sako je mnohem kratší než tradiční evropské modely. Klopy saka jsou úzké a špičaté, po okrajích proštepované, což jim dodává mnohem měkčí hrany. Uprostřed sako nemá rozparek. Toto sako je ideální pro muže s plnějším pasem (břichem větším, než hrudník).

Na cenu obleku se dívejte až nakonec.