Jak včas odhalit nejčastější techniky manipulátorů?

Přiznejme si to hned na začátku – všichni občas manipulujeme tím druhým. Rodiče dětmi, ale i svými rodiči-seniory. Muži svými partnerkami a naopak. Manipulujeme svými kolegy v práci, snažíme se o to ve škole s učitelkou nebo na úřadě při vyřizování povinností. Manipulace ve vztazích je běžná – jde však o to, jak často ji děláme, do jaké hloubky a jaké může mít důsledky. Pokud jde o občasné “jemné manipulování”, navíc podvědomé – není to konec světa. Horší je vědomé, časté a pravidelné manipulování s ostatními, a to s cílem ublížit, či ranit.
Znáte 20 manipulativních triků a technik? Přečtěte si o osmi nejčastějších a přidáme další, kterých jste možná již byli obětí… nebo jste je dokonce využili.



Manipulace ve vztazích

20 manipulačních technik

Je jich samozřejmě mnohem více a vystačily by na tlustou knihu…

1. Občasná pozitivní podpora

Jde o chválení, posilování sebevědomí druhého na nepravidelné bázi. Jednou ano, jindy ne. Vytvoření závislosti u člověka, který potřebuje uznání. Je to extrémně účinná taktika při získávání moci nad někým. Manipulátor ní donutí oběť, aby dělala přesně to, co chce on.

2. Bombardování láskou

Řekněme, že manipulátor se soustředí na někoho blízkého, například na partnera. Pokud jste navíc ještě nikdy nezažili pravou lásku, jste dokonalou obětí. Formulace bombardování láskou je známá v psychologických kruzích již dlouho. Skuteční manipulátoři ovládají tuto zákeřnou taktiku dokonale a přísaháním nekonečné lásky si vytvoří účinnou zbraň. A tu mají v záloze, přičemž ji vytáhnout tehdy, když jim přinese největší užitek… či absolutní vítězství.

3. Negativní podpora

Člověk by si pomyslel, že kritika a zpochybňování se ocitnou na začátku seznamu, že? Odborníci, kteří zkoumají klíčové psychologické mechanismy spojené s manipulací, to však vidí jinak.
Negativní podpora znamená, že manipulátor přestane dělat to, co se vám nelíbí, pokud vy začnete dělat něco, co chce on. Účinek je až bizarně jednoduchý – v budoucnu budete jednat přesně podle jeho požadavků.

4. Nevyzpytatelná kamufláž

Zase přeháníš! Ztrácíš nad sebou kontrolu! Nevidíš, co děláš? Chytrý manipulátor vás dokáže rozhodit jakýmkoli komentářem. Cílem je odvrátit pozornost od aktuálního problému a zaměřit se na nějakou vaši chybu. Často stačí zatlačit na správné emoce.
Pokud se vám například zdá, že vás partner podvádí, zřejmě si o tom potřebujete promluvit. Začnete úplně klidně. Chcete pouze mluvit. Jenže namísto skutečného problému, tedy nevěry, kterou partner samozřejmě popře, otočí téma na vás. Nadhodí vaše nedostatky, řekněme nestálost nebo žárlivost. Případně dodá, jak jsou zmíněné rysy pohoršující.

5. Obrácení vašich pocitů proti vám

Další možností, jak vytvořit zmatek a odvést pozornost od skutečného problému, je obrácení vašich pocitů proti vám. I při této taktice je cílem odsunout skutečný problém do pozadí. Manipulátor při ní tlačí na citlivé body vaší osobnosti, nepříjemné věci. Jeho zisk je přitom očividný. Emoce se zvládají těžko, obzvlášť ty komplikované. Psychopat to ví, takže je vytáhne na povrch, abyste zapomněli, co jste původně chtěli.
Pokud jde o muže, klidně to mohou být komentáře jako: Zase máš premenstruační syndrom? Je to klasický postup při získávání dominance. Nebo řekne něco, co vás zaručeně vyprovokuje a vyvede z míry.



6. Trojúhelník

Cílem této extrémně špinavé, ale velmi účinné taktiky je znejistit druhého. Dá se úspěšně využít na pracovišti, ale především v soukromí. Manipulátor vytvoří trojúhelník, do kterého kromě vás a sebe zapojí třetí osobu, která s vámi nijak nesouvisí.

V partnerském vztahu je to hrozná zbraň, zejména v kombinaci s jinými metodami. Představte si, že vás partner několik měsíců vychvaluje do nebe – pozitivní podpora – ale najednou se odmlčí. Všemožně se snažíte, abyste ji získali zpět, jenže marně. Namísto toho zažíváte jen kritiku na váš společný život – negativní podpora. Zmate vás to. Vše, co na vás partner ještě na jaře miloval, je najednou problémem. Celý minulý víkend se navíc nesl ve znamení mlčení – odměřené ticho. S podivným pocitem v žaludku se pokusíte o rozhovor. Co se děje?

Manipulátor vám však nezodpoví otázky, ale rozpovídá se o někom úplně jiném, o třetí osobě, o jejíž existenci jste dosud zřejmě ani netušili. Možná bývalá láska nebo nová kolegyně z práce. Mluví o ní během celého týdne, s absolutním klidem vám popisuje, jak je milá, jak se s ní dobře mluví a jak ke všemu přistupuje pozitivně. Je dost pravděpodobné, že ji vylíčí jako váš úplný protiklad.
Pravděpodobně vás zaplaví nejistota a ještě silnější zatoužíte uspokojit partnerovy potřeby. Ať vás požádá o cokoliv, uděláte to. Vždyť proč ne? Do vztahu je třeba přece investovat.

7. Gaslighting

Toto je velmi zajímavá technika. Název pochází z filmu z první poloviny minulého století. Ingrid Bergmanová v něm hraje ženu, kterou manžel přesvědčuje, že je psychicky nemocná. Soustavně dělá změny v jejím okolí, ale zároveň to popírá. Mění například intenzitu plynových svítidel (anglicky Gaslight), dokud ona nabude přesvědčení, že se jí to jen zdá. Výraz gaslighting tedy znamená překrucování vnímání oběti. V rukou manipulátorů je to pomalá a propracovaná taktika.

8. Odměřené ticho

Vedle televize a rádia, kde každý pouze hučí a rád poslouchá sám sebe, je dnes ticho nedoceněným fenoménem. Mnozí si často přejí, aby okolí konečně ztichlo. Psychopatická taktika, kterou psychologové považují za pasivní agresi, je však cosi úplně jiného. Oběti musí trpět odměřené ticho, nikdy nedostanou odpovědi na otázky, druhá strana je ignoruje, až z toho šílí. Manipulátorovi se znelíbí, co jste udělali nebo neudělali, tak se jednoduše rozhodne, že bude ticho. Odtáhne se od vás, odmítne se s vámi bavit, jen aby vás potrestal.

Další manipulační techniky

Takových manipulativních triků a technik je samozřejmě mnohem více. Podívejme se alespoň ve zkratce na další:

9. Indiskrétnost. Hned na začátku vztahu vám psychopat o svém životě prozradí zamotané detaily (pravdivé nebo také ne). Povzbudí vás tím, abyste udělali totéž a řekli mu více o sobě. Později to využije proti vám.

10. Obviňování oběti. Je jedno, co ve vašem vztahu skřípe. Psychopat si vždy najde způsob, jak hodit vinu za všechno na vás.

11 . Nepřímé urážky. Podlá kritika přestrojená za předstíraný zájem, například: V těchto šatech se mi líbíš. Vypadáš v nich hubenější.

12. Narážky. Dvojsmyslné poznámky, při kterých vůbec netušíte, co jimi ve skutečnosti myslí. Například: Uživila by ses i jako prostitutka!

13. Vytváření pocitu viny. Obviňování z krutosti nebo neférovosti vůči manipulátorovi. Například: Jak mě můžeš obviňovat z něčeho takového? Všechno, co dělám, dělám pro tebe!

14. Prázdná slova. Psychopati nepřisuzují tomu, co řeknou, žádnou důležitost. Sahají po čemkoliv, co se hodí do aktuální situace, například: Miluji tě. Na čas vás to uklidní, ale neznamená to nic, protože psychopati nemilují.

15. Zlehčování jeho řízení. Psychopat vás sugestivně přesvědčí, že neudělal nic vážného. No a co? Všichni to dělají, ne? Vždyť se nic nestalo!

16. Zlehčování vašich názorů, pocitů, zkušeností. Například: Nedramatizuj. Nebo: Nenafukuj to, nic to nebylo.

17. Okouzlení. Na to nesmíme zapomenout! Psychopat vás nejprve okouzlí. Namluví vám věci, které jste nikdy předtím od nikoho neslyšeli. A vás to samozřejmě nadchne, protože je to příjemné.

18. Hra na oběť. Psychopati sice sami sebe nelitují, ale pohotově si zahrají na oběť nebo cokoli jiného. Například: Jsem takový hlupák. Neměl jsem si od tvého otce půjčit auto. Podívej se, na parkovišti jsem ho odřel. Teď mě za to nenávidí!

19. Racionalizace. Běžný obranný mechanismus, ale psychopat ho využívá záměrně. Jde o logické vysvětlení nelogického chování, například: Všichni chlapi se dívají porno! Nebo: Mrzí mě, že jsem tě udeřil, ale vytočilo mě, když si mě provokovala.

20. Lichocení. Je třeba toto vůbec popisovat? Všichni víme, jaké to je, když někdo opěvuje náš vzhled, vkus, naše tělo, naši inteligenci. Psychopati to vědí také. Nenaleťte na to!