Jak vařit červenou čočku?

Používat červenou čočku v kuchyni je jedna báseň. Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá a stačí jí krátká doba vaření. Je zdravá a v kuchyni se s ní dá vykouzlit mnoho lahodných jídel. Obsahuje hodně vlákniny, bílkovin a cenných minerálních látek – železo, fosfor, zinek, selen či vitamín B6 a kyselinu listovou. Díky schopnosti pomalu uvolňovat glukózu do krve je také velmi vhodnou potravinou pro diabetiky. Vhodná je i při redukční dietě, protože dokáže na dlouhou dobu zasytit. Doporučuje se zejména těhotným ženám, kojícím matkám a dokonce dětem, ovšem až od ukončeného 9. měsíce. V tomto článku vám červenou čočku představíme, ukážeme vám, jak ji využít při vaření a na závěr vám nabídneme recept na výbornou pomazánku.

Jakou červenou čočku známe

Nejrozšířenější je červená čočka loupaná, kterou poznáte podle sytě oranžové barvy. Protože je zbavená slupky, není ji třeba namáčet a je uvařená velmi rychle.

Narazit můžete i na červenou čočku neloupanou, která má hnědočervenou barvu a je vhodná ke klasické přípravě i na klíčení. Neloupanou čočku je třeba předem namočit do studené vody minimálně na 2 hodiny a pak vodu slít.

Kde je možné červenou čočku sehnat?

Nyní ji lze sehnat ve většině supermarketů, v prodejnách zdravé výživy dokonce i na e-shopech.

Základní úprava

Loupanou červenou čočku stačí propláchnout, vložit do vody a vařit přibližně 10 až 15 minut do měkka. Solit a ochucovat se doporučuje až před koncem vaření.

Červená čočka po uvaření mění barvu na žlutou a má tendenci se rozvařit na kaši, což je pro mnoho receptů skvělé.

Použijte červenou čočku jako přílohu

Tuto čočku lze upravit tak, jak jsme zvyklí vařit naši tradiční velkozrnnou hnědou čočku. Stačí ji podusit na cibulce, přidat bobkový list, zahustit jíškou či škrobem a dochutit majoránkou nebo jinou bylinkou podle chuti. Pro zachování oranžové barvy lze přidat špetku kurkumy na začátku vaření.

Polévka z červené čočky

Obdobně jako klasickou polévku z hnědé čočky můžeme připravit její oranžovou orientální variantu – polévku z červené čočky.

Použijte červenou čočku na zahuštění polévek

Tím, že se červená čočka snadno a rychle uvaří a vytvoří tím jakousi kaši, lze ji využít místo jíšky do polévky. Získáme tak zdravou náhradu mouky a tuku, navíc doplníme do jídla bílkoviny.

Zahuštění zeleninových jídel

Červená čočka je hojně využívána v Indii jako základ zeleninových kari. Díky své konzistenci je výborná do různých jídel “z jednoho hrnce”.

Recept na pomazánku z červené čočky

Červenou čočku je také výborné vyžít při přípravě rychlé pomazánky. Postup: menší cibuli nakrájenou na drobno zpěníme na oleji, přidáme na jemno nastrouhanou mrkev a propláchnutou čočku.

Osolíme, opepříme kari kořením a přidáme menší bobkový list. Podlijeme vodou a dusíme, dokud směs nemá kašovitou konzistenci, přibližně po dobu 20 minut. Poznáme to tak, že se všechna voda vyvařila.

Ochutíme citrónovou šťávou a čerstvým pepřem, bylinkami, jako je bazalka nebo oregano.

Přidáme panenský olivový olej. Pokud chceme zcela hladkou konzistenci, můžeme ještě čočku rozmixovat, ale nemusíme. Necháme vychladnout, pomazánka tak více ztuhne.

Tip

Ke každé luštěnině je při vaření vhodné přidat trošku mořské řasy (např. Kombu), která doplní potřebné aminokyseliny a zmírní i nadýmací efekt.