Jak vám domácí mazlíček pomáhá zlepšit zdraví? Adoptujte si ho právě teď!

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Ať uděláte cokoliv, vždy, když se vrátíte domů z práce, přivítá vás vrtící ocasem a zaplaví vás nekonečným množstvím bezpodmínečné lásky. Každý majitel domácího mazlíčka ví, že nejen pejsek, ale jakékoliv jiné zvířátko, které s vámi žije v jedné domácnosti, se do srdce zapíše už navždy. Nezáleží na tom, jestli chováte psa, kočku nebo papouška. Člověk si se zvířetem dokáže vytvořit jedinečné pouto.
Věděli jste však, že zvířátko není jen skvělý přítel a společník, ale může být zároveň i terapeutem? Takovým malým, chlupatým, němým doktorem? Ano, jmenuje se to animoterapie, čili terapie zvířaty. Například již zmíněná canisterapie (s pomocí pejsků), hipoterapie (koně), zda felinoterapie (kočky).

Lék na izolaci a osamělost

Nejeden z nás byl v současné situaci nucen izolovat se od okolí. Tato nepříjemná situace má však i svá pozitiva. Například, pokud ještě domácího mazlíčka nemáte, právě teď je ideální čas na to, abyste si jednoho či dokonce dva adoptovali. Jindy totiž každé ráno musíme odcházet do práce a do školy, v současnosti však mnozí z vás pracují z domu.
Nový člen domácnosti se tedy mnohem snadněji adaptuje na nové prostředí a užije si více vaší pozornosti, než kdybyste byli každý den v práci mimo domov. Jak jsme již zmínili, zvířátko poslouží nejen jako skvělý společník, ale v náročných chvílích i jako terapeut.

Přítomnost domácí mazlíčka ovlivňuje pozitivně

Už desetiletí je známo, že přítomnost domácího mazlíčka má na člověka nesmírně pozitivní vliv. Redukuje pocit osamělosti, úzkosti, zlepšuje náladu a přinutí člověka lépe si uspořádat svůj den. Vzhledem k tomu, že zvířátko potřebuje pravidelnou péči, je třeba ho pravidelně krmit, venčit a věnovat se mu.

I to je nesmírná výhoda, pokud totiž nebydlíte v rodinném domě a nemáte možnost jít na dvůr či do zahrady, pejsek vás několikrát denně vytáhne na procházku. K tomu, abychom si udrželi nejen fyzické, ale i psychické zdraví přece potřebujeme být aktivní.

Kromě toho, zvířata působí jako skuteční, odborně vycvičení terapeuti. Pomáhají lidem zvládat úzkost a dokonce navštěvují i nemocnice, kde pacientům zlepšují náladu a pomáhají jim vyrovnat se s onemocněním. Dokonce mohou pomoci i dětem s problémy v učení nebo v chování a pomáhají lépe zvládat hněv a jiné negativní emoce. Například kočičí předení má schopnost člověka okamžitě uklidnit a zredukovat stres.

Nezáleží však na tom, zda je vaše zvířátko profesionálně trénované, terapeutický účinek je citelný i bez toho. Stačí, když zvířátko pohladíte, obejmete, pokusíte se ho naučit nějaký nový trik, nebo si s ním budete hrát.

Zvířátko je nejen společník, ale i terapeut

Profesionální práce s pejskem se nazývá canisterapie. Tu může provádět jakýkoliv pes. Nezáleží na tom, jestli je to labrador nebo mopslík. Domácí mazlíčci mají totiž jakýsi šestý smysl, díky kterému umějí vycítit, v jakém rozpoložení se jejich majitel právě nachází a reaguje na jeho potřeby.
Například pes porozumí několika slovům, rozezná tón vašeho hlasu a pohledem na vás se snaží vaši náladu a chování dešifrovat. Kromě toho, jednou ze základních lidských potřeb je dotek a kontakt a domácí mazlíčci mohou tuto potřebu naplnit. Stačí tedy, pokud domácího mazlíčka pohladíte či jinak s ním navážete kontakt.

Je vědecky dokázáno, že ať už vlastníte kočku nebo psa, hra s domácím mazlíčkem zapříčiní, že se vám do těla vyplaví serotonin a dopamin. Tyto hormony jsou zodpovědné za pocit štěstí a uvolněnosti.
Kromě toho, majitelé domácích zvířat nad 65 let navštěvují lékaře o 30% méně a mají nižší krevní tlak či hladinu cholesterolu. Jak jsme již zmínili, nemusí to být jen pes nebo kočka. Z fyzických a psychologických benefitů se mohou těšit také majitelé morčat, křečků či dokonce i rybiček. Pozitivní vliv na člověka může mít totiž například i pozorování pohybu zvířat v akváriu.

Ptáte se, jak vám může pomoci akvárium plné rybiček, které se hladit nedají? Zvířata, mezi nimi i ryby, nám pomáhají soustředit se na přítomnost. Zvíře totiž nezajímá, co se dělo včera a ani se neobává o budoucnost. Žije v přítomnosti a těší se ze společnosti svého majitele. Domácí mazlíčci nám pomáhají uvědomit si, že důležitá je přítomnost a schopnost užívat si daný moment.

Terapie zvířaty – jak to pomáhá?

Jaká zvířátka nám tedy ještě mohou pomoci? Značné popularitě se těší například hipoterapie, tedy léčba prostřednictvím koní. Je to velké zvíře a pokud se ocitnete v jeho přítomnosti, je třeba, abyste mu věnovali celou vaši pozornost. Je proto jednoduché alespoň na chvíli zapomenout na jiné trápení. Kromě toho, péčí nejen o koně, ale trénováním jakéhokoli jiného zvířátka se učíme trpělivosti a zároveň podporujeme své sebevědomí.

Pomoci mohou i malá zvířátka, jako jsou například králík, morčata, křečci či papoušci. Například o papoušcích je známo, že jsou schopni vysoké úrovně empatie a jejich emocionální podpora může být neocenitelná. Péče o ně je jednodušší než péče o kočku či psa, přináší však stejné benefity, jako v případě větších zvířat. Obávat se nemusí ani ti, co mají alergii na srst. Jako ideální domácí mazlíček a pomocník v těžkých časech může posloužit například i plaz.

Samozřejmě, domácí mazlíček není jen zábava, ale závazek na celý jeho život. Je proto důležité zvážit všechny své možnosti, zejména však to, zda jsme schopni se o zvířátko postarat tak, jak to potřebuje.