Jak v noci funguje podvědomí a proč se nám zdají sny?

Sen je spleť obrazových, zvukových a jiných smyslových vjemů odehrávajících se v našem mozku, zatímco spíme. Je to takový stav vědomí, který neumíme ovládat ani ovlivňovat. Hlavní scénář píše naše nevědomí, kde se odehrávají iracionální situace, případně se i plní naše tajné touhy …

Sní opravdu každý

Pokud někdo řekne, že nesní, není to pravda. Obvykle platí, že si své sny buď nepamatuje, nebo jim nepřikládá velký význam a snaží se na ně zapomenout. Dokonce i zvířata sní. Už ve starověkém Egyptě a Řecku věřili, že do snů jim bohové vkládají moudrost i poselství, které měly napomáhat vládnout, ale i vyhrávat války či získávat bohatství. Názory lidí na sny jsou různé. Jedni je berou jako očistu mysli po náročném dni, kde nic nemá hlavu ani patu, druzí si je zapisují, vykládají a s jejich pomocí se snaží řešit aktuální situaci. Pak jsou i tací, kterým se ve snech plní jakékoliv nejtajnější touhy a jsou za to svému podvědomí vděční. Vždyť kde jinde můžeme zažít takové dobrodružství? Je známo, že sny inspirovaly mnoho vědců, vynálezců i umělců a díky nim se jim povedly obrovské úspěchy, nové objevy, vzorce, symfonie.

I zlé sny mají svůj význam

Možná se vám už několikrát stalo, že jste si po špatném snu řekli: Dobře, že to nebylo doopravdy! A možná se vám pak tentýž zlý sen zdál znovu a znovu. Znamená to, že vám vaše podvědomí chce něco říct. Prostřednictvím dané situace byste měli zjistit, co ve svém životě děláte nesprávně, čeho byste se měli vyvarovat a co je třeba změnit. Snad jsou to jen maličkosti – když například křičíte na své děti nebo když nemáte dobré vztahy se zaměstnavatelem, s kolegy. To vše se přenese do vašeho spánku a změní se to na hrůzostrašnou obludu.

Co jste možná nevěděli

I slepí lidé mívají sny – zdá se jim o zvucích, dotecích, vůních. Ti, co oslepli v průběhu života, během spánku znovu vidí. Vědci dokázali několik zajímavostí, jednou z nich je fakt, že malé dítě do věku 4 – 5 let neumí snít, nebo například, že za noc se nám může zdát i 7 scénářů, ale pamatujeme si jen ten, při kterém jsme se probudili. I externí faktory ovlivňují naše snění, a to tak, že když teče voda, nám se může zdát o řece, když hraje hudba, ocitneme se najednou v divadle. Zajímavé však je, že mužům se zdají více sny s muži a ženy ve stejném poměru o mužích a ženách, muži však mají sny agresivnější.

Ať už svým snům věříte, nebo ne, platí, že snít je krásné. Sen je totiž země možností, kde se dá zažít úplně všechno. A při tom bdělém snění, které máme rádi všichni, se nám dokážou splnit všechny tajné touhy …