Jak v létě sbírat léčivé byliny?

V červenci a srpnu je možné sbírat léčivé byliny, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Léčivé bylinky nám mohou pomoci například při pálení žáhy, klimakterických a trávicích obtížích, bolestivé menstruaci, ale působí také jako úleva při nemocech z nachlazení, horečce, bolestech hlavy či léčbě kožních neduhů. V tomto článku vám stručně představíme letní léčivé byliny a uvedeme některé zdravotní potíže, při kterých se nejčastěji používají.

Co potřebujete, pokud chcete v létě sbírat léčivé byliny:

  • plátěný sáček nebo tašku
  • nůžky
  • místo na sušení
  • bylinářský herbář

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný se k léčebným účelům používá odpradávna. Nejznámější je jeho použití při chorobách ženských orgánů. Ne nadarmo se mu lidově říká “pláštík panny Marie”. Pití odvaru se doporučuje při silné menstruaci, klimakterických problémech. Je součástí oficiálních gynekologických bylinných směsí.

Kontryhel se dále používá při chorobách žaludku a trávicího ústrojí. Dále při chorobách močového ústrojí a ledvin, včetně ledvinových kamenů. Zrychluje metabolismus, a tím napomáhá při redukční dietě.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý patří mezi léčivé byliny, které nejen “celí rány”. Jeho použití je mnohem širší a na léčbu je využíván – podle záznamů – minimálně od antiky. Odvar se používá k uvolnění hlenů při kašli z nachlazení, zánětech průdušek, zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí.

Jitrocel příznivě působí na vylučování. Tlumí silnou menstruaci a poševní výtok. Čistí krev. Z listů se připravuje známý dětský sirup tlumící kašel (listy se posypou cukrem, který jednak způsobí uvolnění léčivé šťávy z listů, a zároveň konzervuje).

Třezalka

Třezalka patří mezi základní léčivé byliny rodinné “zelené lékárničky”. Bývá řazena mezi přírodní antidepresiva, protože příznivě ovlivňuje psychiku. Je doporučována při nervovém vyčerpání, nespavosti, úzkostech. Ale to by bylo málo. Nálev z třezalky je osvědčený při zažívacích potížích, bolestech žaludku, špatné funkci žlučníku a jater.

Působí dezinfekčně a močopudně (choroby močových cest). Ovlivňuje látkovou výměnu a zrychluje metabolismus. Příznivě působí na cévy. Zevně se používá při léčbě hemoroidů (sedací koupele) a na kožní problémy (včetně ekzémů). Z třezalky naložené v oleji se získává třezalkový olej, který hojí spáleniny.




Při užívání třezalkový produktů se ale musíme vyhýbat slunci. Sbíráme vrcholky kvetoucí natě a sušíme nejlépe zavěšenou.

Jetel luční

Jetel luční je velmi zajímavou bylinkou, která se navíc velmi příjemně sbírá a bez problémů suší. Jetel luční má širší spektrum účinků. Především je jeho užívání doporučeno ženám s problémy v menopauze. Uvádí se, že jetel luční obsahuje fytoestrogeny, mírní klimakterické návaly horka, nespavost a nevolnosti.

Další využití jetele je při domácí léčbě onemocnění dýchacích cest. Má dezinfekční účinky, které hubí původce nemocí, což zkracuje dobu léčby. Dezinfekční účinky se využívají i při vnějším použití odvaru na kožní neduhy.

U jetele jsou také uváděny účinky detoxikační, a proto se doporučuje pro úlevu při dně, revmatismu, ale i diabetu. Patří mezi léčivé byliny, které nemají vedlejší účinky. Pro příjemnou chuť a vůni může být součástí směsí na denní pití.

Mateřídouška (obecná)

Mateřídouška roste na mezích a suchých stráních. K jejímu sběru potřebujeme nůžky, protože ji snadno můžeme vytrhnout i s kořínky. Sbíráme nať, ať kvete nebo ne. Odvar z mateřídoušky používáme při plynatosti, zažívacích potížích, průjmech, při bolestech hlavy, bolestivé menstruaci, psychickém vyčerpání, nespavosti.

Dále mateřídouška pomáhá při nemocech z nachlazení, angíně a průduškového astmatu. Při rýmě můžeme její páru inhalovat.

Zevně se odvar používá při kožních problémech a revmatických bolestech. Oplach vlasů odvarem z mateřídoušky zamezuje tvorbě lupů. Sušená mateřídouška se hodí do potpourri (směs sušených voňavých léčivých bylin) nebo do polštářků pro lepší spaní.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový je rovněž pilíř domácí lékárničky, co se týče sběru léčivých bylin. Obsahuje přírodní formu kyseliny acetylsalicové, která se synteticky vyrábí pod názvem aspirin. Má stejné i účinky: tlumí bolest a snižuje horečku.

Ale má i další vlastnosti, které aspirin nemá: příznivě působí na žlučník a především na žaludek. Zklidňuje a tiší jeho bolesti, a co je důležité – prokazatelně pomáhá od pálení žáhy způsobeného refluxivní chorobou jícnu.

Měsíček lékařský

Měsíček najdeme hlavně na záhonu, ale protože to je rostlina velmi “životaschopná”, tak mnohdy roste i volně v blízkosti zahrad. Měsíček patří mezi rostlinná antibiotika a je používán i v oficiálním lékařství.

Nálev z měsíčku pijeme při zažívacích potížích, střevních chřipkách, zánětlivých a vředových onemocněních, při nemocech z nachlazení. Bývá řazen mezi antioxidanty.

Zevně se měsíčkem léčí kožní neduhy, plísně, bércové vředy, choroby v obličeji včetně akné. Podporuje tvorbu nových tkání. Měsíček nemá vedlejší účinky a patří mezi léčivé byliny, které lze užívat i dlouhodobě. Můžeme sbírat celé květiny, sušíme na vzdušném místě.

Heřmánek pravý

Heřmánek patří mezi léčivé byliny, které najdeme nejčastěji na okrajích polí a podél lučních cest. Heřmánek by neměl chybět v žádné domácnosti, zejména pokud jsou v ní děti nebo naopak senioři se zdravotními problémy. Odvar z heřmánku se připravuje při trávicích potížích, bolestech a křečích v břiše, při bolestivém nadýmání, průjmech, ale i při dlouhodobé zácpě. Také účinkuje při nemocech z nachlazení, angínách.

Jako kloktadlo se používá při zánětech v ústech, aftech, po zubním zásahu, čepech na mandlích. Blahodárné jsou hojivé účinky při zevním použití na zanícené rány, hojící se jizvy, při mokvavých kožních projevech, hemoroidech. Sbíráme celé květní pupeny.

Chrpa modrá

V minulosti plevel v obilí, v časech “intenzivního” socialistického zemědělství téměř vyhynula, ale dnes je opět hojná. Když se “zadaří”, můžeme vidět i celé modré pásy chrpy na okrajích obilných lánů. Zemědělec se na nás určitě nebude zlobit, když mu od nějakých květů chrpy pomůžeme.

Chrpa se používá v lidovém léčitelství jako močopudný prostředek (choroby močových cest), na podporu trávení (žlučotvorné). Odvarem naši předkové léčili záněty spojivek a únavu očí. Chrpa se ale především hodí do bylinných směsí na denní pití. Její modrá barva se do nálevu nevyluhuje.

Mák vlčí

Podobně jako chrpa je v obilném poli nechtěný host. Najdeme ho i na rumištích či podél okrajů silnic. Někdy v takovém množství, až nevěříme vlastním očím. Okvětní plátky máku vlčího mají zklidňující účinky.

Dále obsahují slizovité látky, které příznivě působí při kašli a zánětech dýchacích cest. Vlčí mák se obvykle přidává do léčivých směsí s podbělem, slézem a fenyklem pro tišení kašle. Kloktáním odvaru z vlčího máku se léčí záněty v ústní dutině. Vlčí mák není na denní nebo nějaké “preventivně” popíjení, používá se pouze při potížích.

Růže šípková a růže vrásčitá

Tu druhou známe z parkových a městských výsadeb, je to růže, která má po odkvětu velké kulaté plody. Oba druhy mají stejné účinky. Okvětní lístky sbíráme před odkvětem.

Růžové lupínky působí příznivě, už když je doma vysypeme. Jejich vůně příznivě působí na psychiku, jedná se o aromaterapii skutečně přírodní.

Ze sušených lístků si můžeme připravit vlastní potpourri. Z čerstvých vaříme sirup, džem, želé nebo likér. Protože růžové produkty “chutnají tak, jak voní”, tedy intenzivně, dopřejeme si je jen občas. Sušené růžové lístky dodají barvu, vůni a chuť čajovým směsím. Růže patří mezi léčivé byliny, kteří nemají žádné vedlejší účinky.

Řebříček obecný

Řebříček roste na loukách, podél silnic i na rumištích. Sbíráme vrcholky natě počátkem rozkvětu. Ke sběru potřebujeme nůž nebo nůžky. Sušíme zavěšený v malých kytičkách na vzdušném suchém místě.

Řebříček se používá při zažívacích potížích, tiší kašel (i alergického původu), působí močopudně a dezinfekčně, snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu žluči, tiší menstruační bolesti. Zevně se používá při kožních problémech, hemoroidech a na špatně se hojící rány. Řebříček patří mezi léčivé byliny, které se nesmí používat dlouhodobě.

Varování

Lidé s chronickými chorobami a těhotné ženy by měly své rozhodnutí užívat léčivé byliny vždy konzultovat se svým lékařem, a to každou jednotlivou bylinu.

Popisy rostlin a jejich účinků jsou pouze informativní. Po výběru byliny doporučujeme rozšířit si informace v podrobnějším specializovaném herbáři.