Jak uvázat kravatu?

Neumíte si správně uvázat kravatu? Chystáte se na společenskou událost, ples, pracovní pohovor nebo chcete vypadat jednoduše dobře? Pak byste měli vědět, že kravata dotváří osobnost muže a o muži leccos prozradí. Muži používají přibližně 85 způsobů, jak uvázat kravatu. Windsorský uzel patří k těm nejrozšířenějším. Možná proto, že zdůrazňuje sebevědomí muže.
Správná délka kravaty

Kravata je módní doplněk a významně se podílí na image muže. Už jejím samotným výběrem a nevhodně zvolenou kombinací vzoru a barvy můžete leccos pokazit. Navíc symbolika hraje svou roli podobně jako při květinách. Zatímco modrá kravata značí rozumnost, komunikativnost a rozvahu, zelená kravata vyjadřuje sympatie a důvěru.

Trendem mezi mladými muži je volba nekřiklavé a decentní barvy. Podobně jako u kalhot, i u kravaty si dejte záležet na její délce. Příliš krátká nebo příliš dlouhá kravata pod opasek vzbuzuje smích.

Windsorský uzel je poměrně široký a objemný trojúhelníkový uzel,  který zdůrazňuje sebevědomí a sebedůvěru. Užívají ho velmi rádi manažeři firem, objevíte jej však na krku muže různých povolání. Zapamatujte si pravidlo: Dobře uvázaná kravata by neměla připomínat nepovedenou smyčku od oprátky.

Windsorský uzel je vhodný ke košilím se široce rozevřenými krátkými špičkami. A teď si konečně pojďme ukázat, jak správně uvázat kravatu. Postavte se k zrcadlu a sledujte postup v odrazu, širší konec mějte napravo, zhruba 30 centimetrů pod úzkým koncem kravaty nalevo. Tato vzdálenost je pouze orientační, záleží na vaší výšce.
Jak uvázat kravatu s Windsorský uzlem

Překřižte široký konec kravaty s úzkým koncem. Protáhněte široký konec kravaty skrz oko mezi vaším límcem a samotnou kravatou. Široký konec kravaty přeložte na levou stranu.

Protáhněte široký konec kravaty pod úzkým koncem na pravou stranu, zpět do oka mezi límcem a kravatou a opět na pravou stranu tak, aby rub kravaty směřoval směrem od vašeho těla.

Široký konec kravaty přeložte přes úzký konec zprava doleva. Nyní opakujte první kroky při vázání Windsorského uzlu. Protáhněte široký konec kravaty okem mezi límcem a kravatou.

Blížíte se ke zdárnému konci. Uzel začíná mít svou typickou podobu. Už jen provlékněte široký konec kravaty skrz přední část uzlu. Uzel utáhněte a patřičně upravte u límce. Windsorský uzel je na světě! Takto se to zdá poměrně jednoduché, avšak není mnoho pánů, kteří si pamatují správně vázání kravaty delší dobu.

Proč se kravatě říká kravata a odkud se vzala

Historické prameny odhalují, že kravata poukazovala na příslušnost ke společenské skupině. Určitě vás překvapí, že dějiny moderní kravaty začínají v 17. století a její prvními nositeli byly dokonce chorvatští vojáci.

Ti přišli do Francie s barevným šátkem uvázaným kolem krku. Francouzům se to velmi zalíbilo a tak kravatu začali nosit i oni. Postupně se z výrazu “à la Croate” (jako Chorvati) vyvinulo slovo “la cravatte”. Ještě v 60. letech 20. století se tvrdilo, že kravata zcela vymizí z pánských šatníků. Dnes jsme ale svědky, že kravata nedala své definitivní sbohem. Ba naopak. Světoví módní návrháři dobře vědí, že kravata k gentlemanovi prostě patří.